IDK6100:Digitaalse maailma ohud

Allikas: RISK Wiki
Redaktsioon seisuga 11. mai 2013, kell 14:31 kasutajalt Eveagur (arutelu | kaastöö) (Mis võib virtuaalmaailmas juhtuda)

Digitaalse maailma ohud

Asjaolu, et internet on tänapäeval meie elu osaks saanud on nii iseenesest mõistetav, et kui satume kohta, kus ligipääs traadita ühendusele puudub, oleme lausa häiritud. Sellise natuke ärahellitatud seisuga kipume aga ära unustama seda, millised ohud meid digitaalses maailmas varitsevad. Me ei ole seal üksi, seal on kõik needsamad inimesed, kes reaalelus kuid selle vahega, et virtuaalne maailm on märksa avatum ja seetõttu viibime me hoomamatu rahvahulga keskel avalikus ruumis, mitte üksi. Reaalkeskkonna mõju, näiteks kodu, võib meile tekitada ekslikult muretu turvatunde. Kui meid ümbritsevad inimesed, siis suudame üsna hästi teadvustada kuritegeliku maailma olemasolu, olles valvsad. Virtuaalses maailmas, kus viibime näiliselt üksi või oma sõpradega, kipume valvsust kaotama. Kuna enamik digitaalse maailma ohte on meile nähtamatud, võime sattuda küberkuriteo ohvriks endale teadmatult ettevaatamatusest. Tihti on selle põhjuseks liigne info jagamine. Jagatud info on aga kättesaadav ka siis kui me magame. Küberkuritegevuse ohtude tundmine aitab Internetti kasutada turvalisemalt ja minimiseerida digitaalse maailma ohtusid.

Mis võib virtuaalmaailmas juhtuda

Eurobaromeetri 2012 aasta uuringu kohaselt on 12% ELi internetikasutajatest juba saanud interneti teel petta ja 8% on langenud identiteedivarguse ohvriks. Üheks peamiseks murekohaks on ka asjaolu, et 53% internetikasutajatest ei ole viimase aasta jooksul muutnud oma salasõnu. Kuigi inimesed hindavad enda teadlikkust küberkuritegevuse ohtude osas heaks, välditakse isikuandmete internetiteel edastamist, ollakse arvamusel, et viimase aasta jooksul on võimalus langeda küberkuriteo ohvriks suurenenud[1].

Internet on koht, mida kasutab umbkaudu miljard inimest. Kasutajate arv aina kasvab. Siinkohal on üsna selge, et kuritegelik pool ja seaduserikkumine selles keskkonnas samuti on suurenemas. Kui reaalelus enamik kuritegudele saadakse jälile, siis virtuaalmaailmas võib eksisteerida selliseid täiuslikke kuritegusid, mille toimepaneku viisist ning isegi mitte toimepaneku faktist ei jää mingit jälge. Ühel heal päeval aga ilmneb vaid tagajärg. Ekslik on arvata, et teie isiku vastu ei tunta huvi ega teie arvutist ei ole midagi väärtuslikku võtta. Kuid mõeldes sellele, et arvutite kaudu liigutatakse raha internetipangas, logitakse sisse kõikvõimalikesse portaalidesse ja teenuskeskkondadesse, aetakse mesijuttu, siis arvutisse pääsul pahalane saab kätte näiliselt teie rahakoti, võtmed, dokumendi ja kogu isikliku suhtluse[2].

Küberkiusamine, identiteedivargus, isiklike andmete lekitamine, oma andmete tahtmatu avalikustamine

Virtuaalkogukondade mõju isiksusele

Välisviited

  1. European Commision, Report: Cyber Security
  2. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt. Viite nimega arvkaits tekst puudub.