Erinevus lehekülje "TMM1060:Kordamisküsimused" redaktsioonide vahel

Allikas: RISK Wiki
(Internetti kui turunduskanalit iseloomustavad peamised omadused)
(E-turunduse kasulikkus ettevõttele)
32. rida: 32. rida:
   
 
==E-turunduse kasulikkus ettevõttele==
 
==E-turunduse kasulikkus ettevõttele==
  +
E-turundus aitab ettevõttel:
  +
; Suurendada läbimüüki : Interneti kasutajate arv kasvab pidevalt, seega kasvab ka võimalike ostjate hulk. Läbimüüki (ja seeläbi käivet ning kasumit) saab suurendada, kui suhtuda Internetti kui globaalsesse turgu ning püüda jõuda erinevate kultuuriruumide ning rahvasteni. Samuti saab ära kasutada Interneti kui meediumi eripärasid (kahesuunalisus, personaalsus, integreeritavus, intelligentsus), et meelitada juba olemasolevaid kliente uusi tooteid ostma (kordus- ja ristmüük).
  +
; Vähendada kulutusi : E-keskkondade kasutusele võtmine aitab vähendada turustus- ja varustuskanali ning administratiivseid kulusid. Internet aitab jõuda otse lõpptarbijani, vähendades tarneahelas vahendajate hulka miinimumini. Administratiivseid kulutusi aitab vähendada paberivaba asjaajamine ning Internetipangandus. Varustuskanali puhul saab optimeerida laoseisu ja vältida üleliigse ebavajaliku laovaru soetamist.
  +
; Aidata tutvustada ettevõtte kuvandit : Internet on samuti kanal turundussõnumite vahendamiseks (nii nagu raadio, televisioon ja trükimeedia). Internetis leitav olemine aitab kinnistada ettevõtte kaubamärki ja tutvustada pakutavaid teenuseid.
  +
; Saada operatiivset tagasisidet : Pakutavate teenuste kohta saabuv positiivne tagasiside töötab reklaamina. Negatiivne tagasiside juhib ettevõtte tähelepanu parendamist vajavatele valdkondadele ning on väärtuslikuks sisendiks tootearendusel.
  +
; Parandada klienditeenindust : Internet võimaldab kliente teenindada ööpäevaringselt, kulutamata seejuures raha kontoripindadele ja teeninduspunktide ülevalpidamisele.
  +
; Olla kliendi jaoks pidevalt kättesaadav : Veebilehte omav ettevõte on kliendi jaoks alati leitav ning klienti huvitav informatsioon on tema jaoks alati kättesaadav.
  +
; Levitada turundusinfot : Infot on võimalik viia väga suure hulga inimesteni väga väikeste kulutustega.
  +
; Parandada suhtlust partneritega : Suhtluse saab viia täiesti automaatseks, liidestades omavahel ettevõtte ja partneri infosüsteemid. Paberivaba asjaajamine ning automaatiseeritud sõnumivahetus hoiab kokku kulusid ning muudab kliendi päringutele reageerimise väga kiireks ja veavabaks.
  +
 
==E-turunduse peamised ohud ja probleemid==
 
==E-turunduse peamised ohud ja probleemid==
 
==E-turunduse planeerimine. Kuidas planeeritakse e-turundust, mis on e-turunduse planeerimisel oluline==
 
==E-turunduse planeerimine. Kuidas planeeritakse e-turundust, mis on e-turunduse planeerimisel oluline==

Redaktsioon: 27. oktoober 2013, kell 13:48

Sisukord

Mis on e-turundus ja milline on selle roll ettevõtte turundusmeetmestikus

Turundusmeetmestik on meetmete kombinatsioon, mida ettevõte rakendab oma sihtturu mõjutamiseks. Klassikaliselt sisaldavad need toote, hinna, turustuse ja toetuse kujundamise meetmeid.

E-turundus tähendab samade meetmete rakendamist infotehnoloogilisi vahendeid kasutades. E-turundus laiendab traditsioonilise turunduse kontseptsiooni digitaalsele meediumile ning pakub välja lahendusi, kuidas infotehnoloogiat integreerida ettevõtte olemasoleva turundusstrateegiaga.

Kas Internetiturundus ja e-turundus on üks ja seesama? Põhjenda

E-turundust peetakse laiemaks mõisteks kui Internetiturundust. Viimane tähendab kitsalt just Internetile (veeb, elektronpost) orienteeritud meetmeid. Internetiturunduse puhul on kasutatavaks meediumiks Internet. E-turundus aga hõlmab lisaks ka mobiilse ja muu traadita meediumi kasutamist ning digitaalset kliendiandmete haldamist ja kliendisuhete juhtimist. Digitaalne keskkond ei koosne enam ammu ainult klassikalistest veebirakendustest ja elektronpostipõhisest kommunikatsioonist. Lisandunud on mitmesugused mobiilsed personaliseerimise (NFC, QR-koodid) tehnoloogiad ning asukohapõhised (GPS) teenused. Nende puhul on Internet käsitletav vaid puhtalt andmevahetuskanalite komplektina, turundustegevus ise toimub kommunikatsioonimudeli järgmisel, kõrgemal kihil. Seetõttu on mõistlik Internetiturundust käsitleda kui e-turunduse üht piiritletud valdkonda.

Milline on turunduse ja infotehnoloogia rollijaotus e-turunduses

E-turunduses on infotehnoloogial toetav roll. Kui e-kommertsi algusaastatel arvati, et uus tehnoloogia tekitab täiesti uued keskkonad, kus seni eksisteerinud äri-, turundus- ja ühiskonnareeglid enam ei kehti, siis tegelikkus osutus vastupidiseks. E-turundus ei erine millegi poolest tavalisest turundusest. Tegemist on lihtsalt ühe uue kommunikatsiooni kanaliga, ning e-turundus rõhutab selle kanali olulisust ja ärakasutamise vajadust ettevõtte turundusstrateegia väljatöötamisel. Tehnoloogia roll on abistada ettevõtet turundustegevuse planeerimisel ja läbiviimisel. E-turundus tagab, et tehnoloogiat kasutatakse sihipäraselt ning oma võimalusi arvestades maksimaalselt tulemuslikult.

Milles seisneb e-turunduse projektide tüüpiline valdkondadevaheline kommunikatsiooniprobleem ja kuidas seda lahendada?

E-turunduse projektides kohtuvad kolm osapoolt:

  • Turundusspetsialistid
  • IT spetsialistid
  • Äri esindajad

Kõigil neil on projektist erinev arusaam. Probleemid tekivad, sest e-turunduse projektid hõlmavad nii äri, tehnoloogia kui ka turunduse valdkonda. Nende valdkondade spetsialistid mõtlevad sageli oma valdkonna piiratud raamides ning näevad seeläbi asju erinevalt. Seetõttu peavad kõik osalised:

  • Arvestama, et projektiga on seotud ka inimesed, kes ei ole nende tegevusvaldkonnaga samaväärselt kursis
  • Vajadusel selgitama oma üldisemalt, andma taustainformatsiooni, "tõlkima" teistele kasutatavat terminoloogiat ja metoodikaid.
  • Püüdma aru saada teiste osapoolte eesmärkidest, vajadustest ja piirangutest

Olulised murdepunktid Interneti arengus turunduskanaliks

Internetti kui turunduskanalit iseloomustavad peamised omadused

McDonald ja Wilson (1999) on kirjeldanud järgmisi Interneti unikaalseid omadusi:

Interaktiivsus 
Keskkonna võime tuvastada isik, saada temalt vastus, koguda ja meelde jätta saadud informatsioon ning kohandada see tagasiside andmiseks.
Intelligentsus 
Reaalajas saadav tagasiside, vastuste kohandamine vastavalt kasutaja tegevusele, statistika kogumine
Personaliseeritavus ja kohandatavus 
Kliendikäitumiste analüüs võimaldab planeerida ettevõtte strateegiaid (optimeerida laomahtu, töötada välja klientide tagasiside alusel uusi tooteid). Kliendile loob interaktiivsus ja intelligentsus keskkonna, mis arvestab täpselt tema profiili ning käitumisharjumusi (saada pakkumisi vaid teda huvitavate valdkondade kohta, saada infot reaalajas kas e-postile või mobiiltelefoni). Samuti saab ettevõte ostude statistika põhjal pakkuda kliendile erinevaid tooteportfelle (soovitada tooteid, mida teised ostjad on lisaks põhitootele veel tellinud).
Integreeritus 
Internetti saab integreerida ostuprotsesi isegi juhul, kui ostimen ei toimu Internetis. Sellisel juhul on tegemist kliendi ostu toetava kanaliga (toodet võrreldakse Internetis, reaalne ost toimub aga poes). Samuti saab Internetti integreerida ostujärgse tugiteenuse pakkumise süsteemi (garantii, juhendmaterjalid, hooldusteenuse tellimine), mis pakub kliendile täiendavat mugavust.
Olemasolevate kanalite ümberkujundamine 
Internet võib muuta traditsiooniliste turustuskanalite toimimist - minna mööda vahendajatest või jaemüüjatest (hulgimüüja võib pakkuda kõigile oma tooteid otse kodulehel, ettevõte võib vahendada kaupa otse tootjalt kliendini, loobudes seeläbi tarnijatest ja kauba vahepealsest ladustamisest). Vahendajaid võib ka juurde tekkida, kes töötavad omamoodi agregaatoritena - vahendavad ühes valdkonnas tegutsevate erinevate pakkujate teenuseid, pakuvad hinna- ja tootevõrdlusi.
Rahvusvahelisus 
Internet lihtsustab rahvusvahelistele turgudele sisenemist ning võimaldab seeläbi asuda tegustema turgudel, kuhu varem oli pääs raskendatud asukoha keerukuse või suurte kulutuste tõttu.

E-turunduse kasulikkus ettevõttele

E-turundus aitab ettevõttel:

Suurendada läbimüüki 
Interneti kasutajate arv kasvab pidevalt, seega kasvab ka võimalike ostjate hulk. Läbimüüki (ja seeläbi käivet ning kasumit) saab suurendada, kui suhtuda Internetti kui globaalsesse turgu ning püüda jõuda erinevate kultuuriruumide ning rahvasteni. Samuti saab ära kasutada Interneti kui meediumi eripärasid (kahesuunalisus, personaalsus, integreeritavus, intelligentsus), et meelitada juba olemasolevaid kliente uusi tooteid ostma (kordus- ja ristmüük).
Vähendada kulutusi 
E-keskkondade kasutusele võtmine aitab vähendada turustus- ja varustuskanali ning administratiivseid kulusid. Internet aitab jõuda otse lõpptarbijani, vähendades tarneahelas vahendajate hulka miinimumini. Administratiivseid kulutusi aitab vähendada paberivaba asjaajamine ning Internetipangandus. Varustuskanali puhul saab optimeerida laoseisu ja vältida üleliigse ebavajaliku laovaru soetamist.
Aidata tutvustada ettevõtte kuvandit 
Internet on samuti kanal turundussõnumite vahendamiseks (nii nagu raadio, televisioon ja trükimeedia). Internetis leitav olemine aitab kinnistada ettevõtte kaubamärki ja tutvustada pakutavaid teenuseid.
Saada operatiivset tagasisidet 
Pakutavate teenuste kohta saabuv positiivne tagasiside töötab reklaamina. Negatiivne tagasiside juhib ettevõtte tähelepanu parendamist vajavatele valdkondadele ning on väärtuslikuks sisendiks tootearendusel.
Parandada klienditeenindust 
Internet võimaldab kliente teenindada ööpäevaringselt, kulutamata seejuures raha kontoripindadele ja teeninduspunktide ülevalpidamisele.
Olla kliendi jaoks pidevalt kättesaadav 
Veebilehte omav ettevõte on kliendi jaoks alati leitav ning klienti huvitav informatsioon on tema jaoks alati kättesaadav.
Levitada turundusinfot 
Infot on võimalik viia väga suure hulga inimesteni väga väikeste kulutustega.
Parandada suhtlust partneritega 
Suhtluse saab viia täiesti automaatseks, liidestades omavahel ettevõtte ja partneri infosüsteemid. Paberivaba asjaajamine ning automaatiseeritud sõnumivahetus hoiab kokku kulusid ning muudab kliendi päringutele reageerimise väga kiireks ja veavabaks.

E-turunduse peamised ohud ja probleemid

E-turunduse planeerimine. Kuidas planeeritakse e-turundust, mis on e-turunduse planeerimisel oluline

Võrdle Veeb 1.0 ja Veeb 2.0-i. Mis on peamised erinevused?

Mis on Veeb 3.0?

Mis omadused iseloomustavad head kodulehte?

Millised on kodulehe loomise erinevad etapid(tööd) kuni kodulehe avamiseni Internetis?

Milline on hea kodulehele püstitatud turunduseesmärk?

Miks on oluline enne uue kodulehe loomist kaardistada kodulehe sihtgrupid?

Mis on kasutajasõbralikkus (usability) ja miks on oluline kodulehe loomisel selle põhimõtteid jälgida?

Mis uuringumeetod on eye-tracking ja millist olulist informatsiooni see e-turundajale annab?

Milline potentsiaalne huvide konflikt võib ettevõttel oma tarneahela Internetti kolimisel tekkida oma edasimüüjatega? Kuidas võiks seda vältida?

Millistest valdkondadest ja spetsialistidest koostaksid Sina keskmise või suurema ettevõtte e-turundusmeeskonna? Miks?

Kodulehe navigatsioonimudelid. Võrdle laia navigatsioonimudeli ja sügava navigatsioonimudeli plusse ja miinuseid

Conversion rate. Mida see sisuliselt tähendab, mida see näitab ja miks see oluline on?

Bounce rate. Mida see sisuliselt tähendab, mida näitab ja miks see oluline on?

Kodulehe külastatavuse ja kasutajate tegevuse statistika ja analüüs. Miks selle kogumine ja jälgmine olulised on? Mis on kõige tähtsamad kodulehe külastajate tegevuse näitajad/arvud?

Milliste vahenditega on võimalik kodulehe külastatavust tõsta?

Riba (bänner)reklaamid. Millised on ribareklaamide erinevad tehnilised lahendused ja erinevad tüübid?

Milline ribareklaam on hea ja „töötab”? Millega seda mõõta/mis näitajad seda headust iseloomustavad?

Ribareklaamide hinnastamismudelid: CPM, CPC ja CPR (CPA). Mida need tähendavad? Iseloomusta iga meetodit ja kommenteeri, milline on meediakanali/reklaamija jaoks kõige kasulikum

Otsimootoriturundus (SEM). Mis see on ja millised on selle erinevad valdkonnad?

Mis on otsimootorile optimeerimine (SEO) ja miks on tähtis selle põhimõtteid kodulehe loomisel jälgida?

Millised on olulisemad otsimootorile optimeerimise töövõtted?

Millised on erinevad otsimootorite tüübid?

Mis põhimõttega töötavad metaotsingusaidid?

Kuidas klassikalised otsingusaidid kodulehtedelt andmeid koguvad ja kuidas nende järgi kodulehti pingeritta reastavad?

Kuidas märksõnu kodulehel kasutada nii, et see tõstaks kodulehe positsiooni otsimootori päringute pingereas?

Millised probleemid tekivad piltides, videotes ja tihti ka Flash-lahendustes peituva info kasutamises otsimootorile optimeerimise seisukohast? Kuidas seda lahendada?

Mis hinnastamisskeemi kontekstilise reklaami võrgustikud (näiteks Google AdWords) kasutavad?

Miks on andmebaas turunduses oluline?

Mida peab ettevõtte turunduse andmebaasi planeerimisel silmas pidama?

Millistest kanalitest on võimalik andmebaasi andmeid koguda? Ettevõttesiseselt? Ettevõtteväliselt?

Millised on andmebaasi kasutusvõimalused ettevõtte turundamiseks Internetis?

Mis on e-otseposti eelised traditsioonilise otseposti ees?

Millistele küsimustele peab e-otseposti kampaaniat planeerides vastused leidma?

Mis iseloomustab hea ja läbimõeldud e-reklaamkirja sisu?

Kas e-otsepostikampaaniale on kasulik teha eraldi maandumisleht või mitte? Palun põhjenda

Sotsiaalne võrgustik: digitaalsete sotsiaalvõrgustike tüübid, nende rakendus e-turunduses

Blogimine e-turundusvahendina: plussid ja miinused

Facebook e-turundusvahendina: plussid ja miinused

Klienditeenindus sotsiaalsetes võrgustikes võrreldes müügi- ja turundustegevusega samades keskkondades

Mis iseloomustab turundustegevust sotsiaalsetes võrgustikes? Mis on selle miinused ja plussid turundaja seisukohast?

Mis on nakkusturundus? Kuidas see toimib? Milline „viirus” nakkab kõige paremini?

Millised on nakkusturunduse eelised turundaja seisukohalt?

Asukohapõhised e-turunduslahendused: mis need on, kuidas need töötavad, kuidas need töötavad Eestis

Mobiilsed rakendused (native apps ja mobile web apps) turunduslahendustena: mis need on, tähtsus, kuidas neid kasutada