Erinevus lehekülje "TMM1060:Kordamisküsimused" redaktsioonide vahel

Allikas: RISK Wiki
(Conversion rate. Mida see sisuliselt tähendab, mida see näitab ja miks see oluline on?)
(Bounce rate. Mida see sisuliselt tähendab, mida näitab ja miks see oluline on?)
171. rida: 171. rida:
   
 
==Bounce rate. Mida see sisuliselt tähendab, mida näitab ja miks see oluline on?==
 
==Bounce rate. Mida see sisuliselt tähendab, mida näitab ja miks see oluline on?==
  +
Näitab veebikülastajate hulka, kes lahkuvad lehelt pärast viidatud lehekülje läbilugemist. Säärased kasutajad ei külasta veebisaidi teisi alamlehti.
  +
  +
Suhtarv on oluline, sest näitab ettevõtte kodulehekülje atraktiivsust ning kasutamislihtsust. Suur bounce rate võib ühelt poolt viidata lehekülje kujunduse probleemidele, mistõttu kasutajad ei suuda lehel navigeerida. Teisalt võib ka viidata vähesele atraktiivsusele ning külastajad loobuvad lehe sirvimisest vähese huvi tõttu. See omakorda võib olla tingitud nii lehekülje kujundusest kui ka esmaselt kuvatud lehekülje sisust (palju väikeses kirjas liigendamata teksti võib külastajaid eemale peletada).
  +
 
==Kodulehe külastatavuse ja kasutajate tegevuse statistika ja analüüs. Miks selle kogumine ja jälgmine olulised on? Mis on kõige tähtsamad kodulehe külastajate tegevuse näitajad/arvud?==
 
==Kodulehe külastatavuse ja kasutajate tegevuse statistika ja analüüs. Miks selle kogumine ja jälgmine olulised on? Mis on kõige tähtsamad kodulehe külastajate tegevuse näitajad/arvud?==
 
==Milliste vahenditega on võimalik kodulehe külastatavust tõsta?==
 
==Milliste vahenditega on võimalik kodulehe külastatavust tõsta?==

Redaktsioon: 22. november 2013, kell 22:21

Sisukord

Mis on e-turundus ja milline on selle roll ettevõtte turundusmeetmestikus

Turundusmeetmestik on meetmete kombinatsioon, mida ettevõte rakendab oma sihtturu mõjutamiseks. Klassikaliselt sisaldavad need toote, hinna, turustuse ja toetuse kujundamise meetmeid.

E-turundus tähendab samade meetmete rakendamist infotehnoloogilisi vahendeid kasutades. E-turundus laiendab traditsioonilise turunduse kontseptsiooni digitaalsele meediumile ning pakub välja lahendusi, kuidas infotehnoloogiat integreerida ettevõtte olemasoleva turundusstrateegiaga.

Kas Internetiturundus ja e-turundus on üks ja seesama? Põhjenda

E-turundust peetakse laiemaks mõisteks kui Internetiturundust. Viimane tähendab kitsalt just Internetile (veeb, elektronpost) orienteeritud meetmeid. Internetiturunduse puhul on kasutatavaks meediumiks Internet. E-turundus aga hõlmab lisaks ka mobiilse ja muu traadita meediumi kasutamist ning digitaalset kliendiandmete haldamist ja kliendisuhete juhtimist. Digitaalne keskkond ei koosne enam ammu ainult klassikalistest veebirakendustest ja elektronpostipõhisest kommunikatsioonist. Lisandunud on mitmesugused mobiilsed personaliseerimise (NFC, QR-koodid) tehnoloogiad ning asukohapõhised (GPS) teenused. Nende puhul on Internet käsitletav vaid puhtalt andmevahetuskanalite komplektina, turundustegevus ise toimub kommunikatsioonimudeli järgmisel, kõrgemal kihil. Seetõttu on mõistlik Internetiturundust käsitleda kui e-turunduse üht piiritletud valdkonda.

Milline on turunduse ja infotehnoloogia rollijaotus e-turunduses

E-turunduses on infotehnoloogial toetav roll. Kui e-kommertsi algusaastatel arvati, et uus tehnoloogia tekitab täiesti uued keskkonad, kus seni eksisteerinud äri-, turundus- ja ühiskonnareeglid enam ei kehti, siis tegelikkus osutus vastupidiseks. E-turundus ei erine millegi poolest tavalisest turundusest. Tegemist on lihtsalt ühe uue kommunikatsiooni kanaliga, ning e-turundus rõhutab selle kanali olulisust ja ärakasutamise vajadust ettevõtte turundusstrateegia väljatöötamisel. Tehnoloogia roll on abistada ettevõtet turundustegevuse planeerimisel ja läbiviimisel. E-turundus tagab, et tehnoloogiat kasutatakse sihipäraselt ning oma võimalusi arvestades maksimaalselt tulemuslikult.

Milles seisneb e-turunduse projektide tüüpiline valdkondadevaheline kommunikatsiooniprobleem ja kuidas seda lahendada?

E-turunduse projektides kohtuvad kolm osapoolt:

  • Turundusspetsialistid
  • IT spetsialistid
  • Äri esindajad

Kõigil neil on projektist erinev arusaam. Probleemid tekivad, sest e-turunduse projektid hõlmavad nii äri, tehnoloogia kui ka turunduse valdkonda. Nende valdkondade spetsialistid mõtlevad sageli oma valdkonna piiratud raamides ning näevad seeläbi asju erinevalt. Seetõttu peavad kõik osalised:

  • Arvestama, et projektiga on seotud ka inimesed, kes ei ole nende tegevusvaldkonnaga samaväärselt kursis
  • Vajadusel selgitama oma üldisemalt, andma taustainformatsiooni, "tõlkima" teistele kasutatavat terminoloogiat ja metoodikaid.
  • Püüdma aru saada teiste osapoolte eesmärkidest, vajadustest ja piirangutest

Olulised murdepunktid Interneti arengus turunduskanaliks

Internetti kui turunduskanalit iseloomustavad peamised omadused

McDonald ja Wilson (1999) on kirjeldanud järgmisi Interneti unikaalseid omadusi:

Interaktiivsus 
Keskkonna võime tuvastada isik, saada temalt vastus, koguda ja meelde jätta saadud informatsioon ning kohandada see tagasiside andmiseks.
Intelligentsus 
Reaalajas saadav tagasiside, vastuste kohandamine vastavalt kasutaja tegevusele, statistika kogumine
Personaliseeritavus ja kohandatavus 
Kliendikäitumiste analüüs võimaldab planeerida ettevõtte strateegiaid (optimeerida laomahtu, töötada välja klientide tagasiside alusel uusi tooteid). Kliendile loob interaktiivsus ja intelligentsus keskkonna, mis arvestab täpselt tema profiili ning käitumisharjumusi (saada pakkumisi vaid teda huvitavate valdkondade kohta, saada infot reaalajas kas e-postile või mobiiltelefoni). Samuti saab ettevõte ostude statistika põhjal pakkuda kliendile erinevaid tooteportfelle (soovitada tooteid, mida teised ostjad on lisaks põhitootele veel tellinud).
Integreeritus 
Internetti saab integreerida ostuprotsesi isegi juhul, kui ostimen ei toimu Internetis. Sellisel juhul on tegemist kliendi ostu toetava kanaliga (toodet võrreldakse Internetis, reaalne ost toimub aga poes). Samuti saab Internetti integreerida ostujärgse tugiteenuse pakkumise süsteemi (garantii, juhendmaterjalid, hooldusteenuse tellimine), mis pakub kliendile täiendavat mugavust.
Olemasolevate kanalite ümberkujundamine 
Internet võib muuta traditsiooniliste turustuskanalite toimimist - minna mööda vahendajatest või jaemüüjatest (hulgimüüja võib pakkuda kõigile oma tooteid otse kodulehel, ettevõte võib vahendada kaupa otse tootjalt kliendini, loobudes seeläbi tarnijatest ja kauba vahepealsest ladustamisest). Vahendajaid võib ka juurde tekkida, kes töötavad omamoodi agregaatoritena - vahendavad ühes valdkonnas tegutsevate erinevate pakkujate teenuseid, pakuvad hinna- ja tootevõrdlusi.
Rahvusvahelisus 
Internet lihtsustab rahvusvahelistele turgudele sisenemist ning võimaldab seeläbi asuda tegustema turgudel, kuhu varem oli pääs raskendatud asukoha keerukuse või suurte kulutuste tõttu.

E-turunduse kasulikkus ettevõttele

E-turundus aitab ettevõttel:

Suurendada läbimüüki 
Interneti kasutajate arv kasvab pidevalt, seega kasvab ka võimalike ostjate hulk. Läbimüüki (ja seeläbi käivet ning kasumit) saab suurendada, kui suhtuda Internetti kui globaalsesse turgu ning püüda jõuda erinevate kultuuriruumide ning rahvasteni. Samuti saab ära kasutada Interneti kui meediumi eripärasid (kahesuunalisus, personaalsus, integreeritavus, intelligentsus), et meelitada juba olemasolevaid kliente uusi tooteid ostma (kordus- ja ristmüük).
Vähendada kulutusi 
E-keskkondade kasutusele võtmine aitab vähendada turustus- ja varustuskanali ning administratiivseid kulusid. Internet aitab jõuda otse lõpptarbijani, vähendades tarneahelas vahendajate hulka miinimumini. Administratiivseid kulutusi aitab vähendada paberivaba asjaajamine ning Internetipangandus. Varustuskanali puhul saab optimeerida laoseisu ja vältida üleliigse ebavajaliku laovaru soetamist.
Aidata tutvustada ettevõtte kuvandit 
Internet on samuti kanal turundussõnumite vahendamiseks (nii nagu raadio, televisioon ja trükimeedia). Internetis leitav olemine aitab kinnistada ettevõtte kaubamärki ja tutvustada pakutavaid teenuseid.
Saada operatiivset tagasisidet 
Pakutavate teenuste kohta saabuv positiivne tagasiside töötab reklaamina. Negatiivne tagasiside juhib ettevõtte tähelepanu parendamist vajavatele valdkondadele ning on väärtuslikuks sisendiks tootearendusel.
Parandada klienditeenindust 
Internet võimaldab kliente teenindada ööpäevaringselt, kulutamata seejuures raha kontoripindadele ja teeninduspunktide ülevalpidamisele.
Olla kliendi jaoks pidevalt kättesaadav 
Veebilehte omav ettevõte on kliendi jaoks alati leitav ning klienti huvitav informatsioon on tema jaoks alati kättesaadav.
Levitada turundusinfot 
Infot on võimalik viia väga suure hulga inimesteni väga väikeste kulutustega.
Parandada suhtlust partneritega 
Suhtluse saab viia täiesti automaatseks, liidestades omavahel ettevõtte ja partneri infosüsteemid. Paberivaba asjaajamine ning automaatiseeritud sõnumivahetus hoiab kokku kulusid ning muudab kliendi päringutele reageerimise väga kiireks ja veavabaks.

E-turunduse peamised ohud ja probleemid

E-turunduse ohud jagunevad kahte suurde rühma. Ühelt poolt tegurid, mis takistavad ettevõttet Interneti kasutamisega kohanemast ning teisalt tõkendid klientide poolel, mille tõttu ei soovita võrgus tegutseda.

Ettevõtte probleemid

Mõõdetavate kasude puudumine 
Ettevõtte ei näe tehtavate uue meediumi kasutusele võtmisest kasu äritegevuse paranemisele. Väikeste ettevõtete puhul on raske märgata kokkuhoidu Interneti kasutusele võtmisest. Väljatöötamise ja juurutamisega seotud ebamugavused vähendavad ettevõtte jaoks e-turunduse väärtust.
Tegevusvaldkonna spetsiifika 
Ettevõtte hinnangul ei anna just nende tegevusvaldkonnas Interneti rakendamine märgatavat konkurentsieelist.
Suured kulutused 
E-turunduse meetmete rakendamine eeldab ettevõttelt uute tehnoloogiliste lahenduste väljaöötamist. Investeeringud riist- ja tarkvarasse ning äriprotsesside kohandamisse tunduvad liiga suured ega tasu end ära.

Kliendi probleemid

Ühenduse kõrge hinna 
Hoolimata võrguteenuste hindade pidevast alanemisest eksisteerib praegugi leibkondi, kes ei saa Internetiühendust majanduslikel põhjustel omale lubada.
Kasulikkuse puudumise 
Inimesed ei pruugi isegi mõningase Interneti kasutamise järel selle kasulikkust tajuda. Leitakse, et tegemist on ajaraiskamise ning pigem probleemide allika kui lahendajaga. Osaliselt võib see olla tingitud vähesest teadlikkusest ning kasutusoskusest. Aitaks Interneti eeliste esiletõstmine (ligipääs suuremale müüjatevõrgule, täiendava informatsiooni kogumine, teiste ostjate tagasiside).
Interneti kasutuslihtsuse probleemid 
Internet nõuab teistsuguseid tarbimisharjumusi kui varasem meedia. Paljudele on väikses kirjas linkide ja reklaamidega läbipikitud teksti lugemine aeganõudev ja väsitav. Seetõttu eelistatakse info hankimiseks endiselt televisiooni, raadiot või trükimeediat.
Hirmu turvalisuse pärast 
Kardetakse viiruseid, kräkkereid, arvutisse sissetungimisi, andmelekkeid. Turvatunde puudumine mõjutab just e-kaubandust ja muude võrguteenuste tarbimist. Kasutajad käivad Internetis ainult mööda sissetallatud radu ning väldivad kõige uue ja tundmatu proovimist.
Hirmu privaatsuse pärast 
Eelmise probleemiga haakub ka privaatsuse küsimus. Inimesed kardavad nende poolt Internetis liikumise tulemusena tekkinud andmete sattumist kuritarvitamise ohvriks. Seetõttu ei soovita endast maha jätta ka e-turunduse toimiseks vajalikku informatsiooni.
Hirmu tundmatuse ees 
Interneti algusaastatel peeti massimeedia poolt seda kui pornograafia, piraatluse, viiruste jm. illegaalse ning pahatahtliku informatsiooni kogumiks. Kuigi säärane käsitlus on praegu praktiliselt taandunud, on müüdid inimeste keskelt visad kaduma ning paljud pelgavad siiani seepärast võrgus tegutsemist.

Ettevõtte turunduseesmärkide saavutamiseks tuleb neid barjääre hinnata ja kaaluda tema suurust ja ületamiseks tehtavaid jõupingutusi.

E-turunduse planeerimine. Kuidas planeeritakse e-turundust, mis on e-turunduse planeerimisel oluline

Kuna e-turundus on osa ettevõtte turundusest, planeeritakse seda koos teiste ettevõtte turundustöödega. Tavaliselt tehakse seda juba turundusaasta alguses ettevõtte aastase turundusplaani koostamise käigus. E-turunduse planeerimisel lähtutakse turunduse strateegilistest eesmärkidest, mis omakorda sõltuvad ettevõtte ärieesmärkidest. Planeerimise käigus püütakse vastuseid leida järgmisetele küsimustele:

  • Kui laiad on ettevõtte turundusvajadused?
  • Millised on ettevõtte äri ja turunduse strateegilised eesmärgid? Millised on turunduse taktikalised eesmärgid vaadeldaval ajavahemikul? Millisteks kujunevad eelnevate mõjul e-turunduse strateegilised ja taktikalised eesmärgid?
  • Milline on ettevõtte peamine sihtgrupp ning milline on selle sihtgrupi digitaalne käitumine?

Planeerimise ühe osana peab tekkima kommunikatsioonimudeli kirjeldus - kuidas tuleks antud kanalis sõnum sihtgrupini toimetada. Turundusplaan peaks olema lihtne ja asjakohane ning sisaldama:

Situatsioonianalüüsi 
Mõista ettevõtte hetkelist tegevuskeskkonda ning tema liikumissuundi. See hõlmab endas nii mikro- kui makrokeskkonda ja analüüsib nii klientide, konkurentide, varustajate-vahendajate ja ressursside kasutust kui ka sotsiaalseid, õiguslikke, poliitilisi, majanduslikke ja tehnoloogilisi iseärasusi. Samuti peab sisaldama e-äri üldisi strateegiaid, mis määravad ära organisatsiooni tulevikusuunad ja edasised tegevused.
Eesmärkide seadmist 
Efektiivne planeerimine peab sisaldama täpseid, mõõdetavaid ajaliselt määratud ja realistlikke eesmärke, mille saavutamine aitab anda hinnangut kavandatud tegevuste läbiviimise kulgemisele. Valitud eesmärgid peavad olema üksteisega kokkusobivad, muidu pole neist abi strateegia kujundamisel. Eesmärgid määravad ära turundusmeetmestiku ning turundusplaani elluviimiseks kasutatavad vahendid. Näiteks võivad eesmärkideks olla klienditeenuse koormuse vähendamine, esmaostude arvu suurendamine veebis ning kaubamärgi tuntuse tõstmine sihtgrupi hulgas. Eesmärkide saavutamine loetakse täidetuks kui 8% klientidest hangivad infot iseseisvalt veebist, kõik kliendid on teadlikud ettevõtte veebisaidi olemasolust, müügimaht Internetis moodustab 40% kogumüügist ning 70% sihtgrupist on teadlik ettevõtte kaubamärgist.
Taktika väljatöötamist 
Vahendid, mida kasutatakse strateegia elluviimisel. Koosnevad tootepoliitikast (toote erisuste väljatoomine ning unikaalsete toodete-teenuste pakkumine, toote sortimendi kujundamine, tootearenduse korraldamine), hinnapoliitikast (hindade diferentseerimine ja hinnakujundusmeetodi valik), jaotuspoliitikast (milliseid turustuskanaleid kasutada, kuidas tagada toodete kättesaadavus, mismoodi vähendada otsemüügi korral kanalikonflikti praeguste vahendajatega) ning toetuspoliitikast (kuidas jõuda sihtgrupini, milliste vahenditega meelitada neid toodet proovima ning milliseid reklaamikampaaniaid korraldada).
Tulemuse mõõtmist ning kontrolli 
Strateegia parendamiseks on vajalik tegevusi jälgida ning nende edukust mõõta. Vaid seeläbi on võimalik analüüsida strateegia täidetust ning taktikaliste vahendite sobivust.

Võrdle Veeb 1.0 ja Veeb 2.0-i. Mis on peamised erinevused?

Paljud ettevõtjad (näiteks riskikapitalist Joi Ito) on väitnud, et mingit Veeb 1.0 ja 2.0 ei ole olemas. Tegemist on ühe ja sama keskkonnaga ning evolutsioon on igas valdkonnas, nagu looduseski, pidev protsess. Sellele vaatamata võib siiski eristada teatavaid funktsionaalseid ja kontseptuaalseid täiendusi, mida võib lugeda Web 2.0 ajajärgu alguseks:

  • Folksonoomia teke - informatsiooni vaba klassifitseerimine
  • Rikas kasutajakogemus - veebilehed on dünaamilised ning nende toimimist saab külastaja juhtida
  • Külastaja kaasamine - info liikumine on muutunud kahesuunaliseks, külastaja kaasatakse veebisisu loomise protsessi
  • Pikk saba - erinevate spetsiifiliste toodete summaarsed müügimahud on vähemalt sama suured üksikute hitt-toodete omad ning isegi ületavad neid
  • Usaldamine - veebis olevad kaastööd on maailmale avalikud ning valmis taaskasutamiseks
  • Dispersioon - digitaalseid ressursse ja informatsiooni müüakse rohkem kui füüsilisi tooteid
  • Masskaasamine - sotsiaalsed leheküljed seovad endaga miljoneid kasutajaid ja loovad uue digitaalse ökosüsteemi

Varem oli tegemist lihtsat ühesuunalist kommunikatsiooni toetava suhteliselt staatilise sisuga keskkonnaga. Toimus pigem traditsioonilisele meediale sarnanev ülalt-alla kommunikatsioon (sisutootjalt selle tarbijale). Internetti käsitleti kui tüüpilist massikommunikatsioonivahendit.

Mis on Veeb 3.0?

Terminit on defineeritud erinevalt. Tim Berners Lee arvamuse kohaselt on selle üheks komponendiks kindlasti semantiline veeb - süsteemide võime info sisulist tähendust tabada ning seeläbi oma käitumist juhtida. Intellektitehnika osalusel toimub informatsiooni ümberorganiseerimine ja kommunikatsioonitehnoloogia täiustamine selliselt, et külastajaga on võimalik suhelda loomuliku keele kaudu. Reaalsuseks muutuvad täislauselised semantilised otsingud ja vastused ning süsteemide automaatne kohanemine kasutaja harjumuste ning eripäradega (õppivad süsteemid). Veeb 3.0 tähendab intelligentset kommunikatsiooni inimese ja Interneti vahel. Selle juurutamisega on seotud aga ka mitmed erinevad probleemid ja ohud:

Hoomamatus 
Automaatsed süsteemid peavad toime tulema tohutute infokogustega, mis juba praegu võrgus olemas on ning kasvavad üha
Hägusus 
Tuleb tegeleda mõistetega, mis pole üheselt defineeritavad (noor, vana, pikk, lühike)
Määramatus 
Erinevate täpsete hinnangute kombinatsioon võib omada erinevat tähendust, vajalik on tulemuste statistiline interpretatsioon
Vasturääkivus 
Suurte ontoloogiate korral võivad sisendandmed olla üksteisele vasturääkivad ning need konfliktid tuleb lahendada
Pettus 
Andmeid on sihilikult vigased, et süsteeme segadusse ajada ja soovitud suunas mõjutada

Mis omadused iseloomustavad head kodulehte?

Hea koduleht on:

  • Sihtgrupikeskse ülesehitusega, vajadusel segmenteeritud
  • Maitseka kujundusega, mis toetab lehel navigeerimist
  • Ekraanilt lugemist soodustava tüpograafiaga
  • Hästi struktureeritud, milles orienteerumine on igale kasutajale jõukohane
  • Usaldust tekitav ja ettevõtte kaubamärki ning tegevust toetav
  • Autentse ja täpse sisuga, keeleliselt korrektne
  • Avaneb ja reageerib kiiresti kasutaja tegevustele

Millised on kodulehe loomise erinevad etapid(tööd) kuni kodulehe avamiseni Internetis?

Eristatakse kuute peamist etappi:

Analüüs 
Kirjeldatakse ära praegune lähtepunkt, kogutakse infot nii klientidelt kui ka ettevõtte töötajatelt.
Planeerimine 
Vastavalt analüüsile planeeritakse arendustööd, tükeldatakse tegevus etappideks, koostatakse arendusprojekt ning määratakse projektiga seotud ressursid.
Disain 
Koostöös disainiteenust osutava ettevõttega koostatakse esmane struktuur ning kujunduslik makett. Samuti tegeletakse kodulehekülje sisu loomisega ning funktsionaalsuse täpsustamisega.
Arendus 
Kodulehekülje disaini alusel programmeerimistööde tellimine. Kodulehe testimine, sellele info sisestamine ning terviklikkuse ja kujunduse kontrollimine.
Juurutamine 
Kodulehe Internetis avaldamine, koostöös arendajatega vigade ja ebakõlade lahendamine.
Hooldus 
Kodulehe regulaarne ülevaatamine, muutmine ja täiendamine.

Milline on hea kodulehele püstitatud turunduseesmärk?

Hea koduleht aitab kaasa järgnevate turunduseesmärkide saavutamisele:

Aitab suurendada ettevõtte läbimüüki
Internetti on võimalik rakendada müügikanalina olemasolevatel turgudel või ka sisenemiseks uutele turgudele. Interneti kui müügikanali kasutatavus on viimasel ajal märgatavalt laienenud ja hõlmab väga erinevaid kliente ja tootekategooriaid. Interneti kasutamist müügikanalina toetab ka püsiühenduste arvu jätkuv kasv ning ostusooritajate järjest suurenev hulk.
Aitab kaasa turundus- ja varustuskulude vähenemisele
Sotsiaalvõrgustike ja teiste võrguteenuste kasutamine turunduskanaline aitab oskusliku planeerimise korral vähendada turunduskulusid. Mitmesuunalise kommunikatsiooni oskusliku juhtimise teel on võimalik tekitada olukord, kus kliendid ise aitavad kaasa ettevõtte teenuste ja toodete reklaamimisele. Varustuskanali puhul on võimalik luua nn. hõõrdevaba kapitalism, kus kõikidel turuosalistel on täielik informatsioon turul toimuva kohta ning võimalus võimalus vältida olemasolevat vahenduskanalit ja jõuda otse tarbijani.
Tutvustab ettevõtte kuvandit ja kaubamärki
Internetti saab oma turundussõnumite kliendini viimiseks kasutada samaväärselt trükimeedia, raadio või televisiooniga. Võrgusisu interaktiivsus aitab erinevalt teistest kanalitest luua aga uudset kasutajakogemust ning põimida reklaam meelelahutusliku tegevusega.
Suurendab kahesuunalist turunduskommunikatsiooni ettevõtte ja kliendi vahel
Interneti unikaalsus on tema kahepoolne suhtlus, mis eristab seda meediumi teistest varemnimetatud suhtluskanalitest. Selle kaudu on võimalik sõnumi passiivne tarbija lülitada aktiivseks suhtluspooleks ja anda seeläbi võimalus otsustada ühelt poolt temani jõudva turundusinfo, ent teisalt ka ettevõtte turundustegevuse üle laiemalt
Aitab kaasa klienditeeninduse paranemisele
Kahesuunaline kommuniaktsioon võimaldab kiiret ja operatiivset kliendiprobleemide lahendamist. Võrk töötab ööpäevaringselt ning seeläbi on võimalik teenindada kliente sõltumata kellaajast ja asukohast. Klienditeeninduse ja -lojaalsuse tõstmiseks saab luua keskkondi, mida klient oma vajaduste ja maitse järgi kohandada saab.
Levitab turundusinfot
Internet võimaldab infot levitada väga suure hulga inimesteni ning teha seda märgatavalt odavamalt ja suunatumalt kui teiste meediakanalite kaudu.
Toetab ja aitama leida uusi partnereid
Elektrooniliste vahendite ja Interneti poolt võimaldatud kuluefektiivsus aitab ettevõtteid ka omavahelises suhtlemises. Võimalik on tegeleda kliendipöördumiste, garantiijuhtumite, tarneahela ja laovarude optimeerimisega, mis vähendavad kulusid ning tõstavad ettevõtte tegutsemiskiirust.

Miks on oluline enne uue kodulehe loomist kaardistada kodulehe sihtgrupid?

Sihtgruppide kaardistamine aitab välja selgitada:

  • Kes on olulised kasutajad ja mis on nende erisused
  • Milline on nende koduleheküljele tuleku eesmärk
  • Kui tihti nad kodulehte külastavad
  • Millised on nende oskused
  • Millisest rahvusest nad on ning mis keeli nad mõistavad
  • Millist tüüpi informatsiooni nad otsivad
  • Kuidas leitud informatsiooni soovitakse kasutada (lugeda ekraanil, laadida alla, trükkida paberile)
  • Millist tüüpi veebilehitsejat kasutatakse ning kui kiire on Internetiühendus
  • Kui suure resolutsiooniga on arvutiekraan
  • Millist tehnoloogiat veebi lugemiseks kasutatakse (arvuti, mobiiltelefon, tahvelarvuti)

Sihtgruppide kaardistamine aitab eelpool toodud küsimustele vastuseid leides luua kliendikeskse kodulehe, kus on arvestatud konkreetse sihtrühma kasutusjuhtude eripäradega. Tihti on võimalik seeläbi teostada ka veebilehe avaküljel külastajate esmane segmenteerimine (eraisik, äriettevõte, partner) ja pakkuda just konkreetsele sihtrühmale olulist infot.

Mis on kasutajasõbralikkus (usability) ja miks on oluline kodulehe loomisel selle põhimõtteid jälgida?

Kasutatavus on metoodika, mis hõlbustab inimese poolt loodud objekti edasist kasutamist, vähendab kasutamiseks vajalikku õppimiskõverat ning suunab õigete kasutusjuhtude tekkimisele ja kinnistumisele. Kasutatavus soodustab uudses keskkonnas hakkamasaamist, õige tegevuste jada leidmist ja meeldejätmist.

Kodulehe loomisel aitab kasutatavuse analüüs tuvastada lehe kujunduses, ülesehituses ja tehnilises lahenduses esinevaid vigu, mis segavad külastajal informatsioonini jõudmist. Vigade kõrvaldamine muudab veebilehelt info leidmise kergemaks ja kiiremaks, vähendab külastajal tekkivat stressi ning suurendab rahulolu.

Mis uuringumeetod on eye-tracking ja millist olulist informatsiooni see e-turundajale annab?

Eyetracking jälgib kasutaja silmade liikumist ning aitab seeläbi tuvastada veebilehekülje piirkonnad, mida külastaja kõige rohkem jälgib. E-turundaja saab neid piirkondi kasutada olulise turundussõnumi edastamiseks, mida külastaja kindlasti märkama peaks. Samuti on nende alade kaudu võimalik kasutajat edasi suunata teiste veebilehe osadeni, mida muidu kasutaja suure tõenäosusega ei külastaks.

Milline potentsiaalne huvide konflikt võib ettevõttel oma tarneahela Internetti kolimisel tekkida oma edasimüüjatega? Kuidas võiks seda vältida?

Millistest valdkondadest ja spetsialistidest koostaksid Sina keskmise või suurema ettevõtte e-turundusmeeskonna? Miks?

E-turundusmeeskonda peaksid kindlasti kuuluma:

  • Turundusspetsialistid
  • IT-spetsialistid
  • Äripoole esindajad

Turundusspetsialistide ülesanne on viia ellu ettevõtte turunudsstrateegiat. IT-spetsialistide osalemine on hädavajalik, sest e-turundus on tihedalt seotud tehnoloogiaga ning nõuab seetõttu valdkonnaspetsiifilist kompetentsi. Kuna e-turunduskampaaiate ettevalmistamine on kulukas ja aeganõudev, on vajalik äripoole heakskiit, et läbiviidavad kampaaniad oleksid terviklikud ja ettevõtte turunduspoliitikat toetavad. Puuduliku rahastusega ebaõnnestunud kampaania võib olla ettevõtte mainet tõsiselt kahjustav. Loodud võrgusisu ja klientide reaktsioone ei ole võimalik Internetist kustutada, mistõttu tuleb kampaaniad mõelda läbi ettevõtte üldisel tasandil.

Kodulehe navigatsioonimudelid. Võrdle laia navigatsioonimudeli ja sügava navigatsioonimudeli plusse ja miinuseid

Laia navigatsiooni korral on esimese taseme linkide hulk väga suur. Avalehele sattudes peab kasutaja tegema esmase valiku suure hulga kategooriate seast, mis võib õige valiku tegemist raskendada. Seevastu on menüütasemeid vähe sisu struktuuri hierarhilisus väike. Kasutaja jõuab mõne hiireklikiga soovitud informatsioonini.

Sügava navigatsiooni korral on algseid valikuid küll vähe, kuid leheküljel olev informatsioon on puukujulise struktuuriga ning suure hierarhiaga. Seetõttu on küll algne valik lihtne, kuid külastajal on oht lehekülje struktuuri ära eksida. Sügava navigatsiooniga menüüd on tihti esitatud hiirega avanevatena või automaatselt sulguvatena, mistõttu võib külastajal tekkida raskusi menüü enda kasutamisega. Informatsioonini jõudmiseks võib olla vaja liikuda läbi mitme lehekülje mis võtab aega. Sügava navigatsiooni korral on aga võimalik lehekülje inforohkust peita ning jätta kasutajale algselt mulje lihtsa ülesehitusega veebilehest, et külastajat mitte segadusse ajada.

Conversion rate. Mida see sisuliselt tähendab, mida see näitab ja miks see oluline on?

Näitab veebilehe külastajate hulka, kes on läbinud ostuotsustusprotsessi ning muutunud veebilehe külastajast ettevõtte teenuse või toote tarbijaks.

Suhtarv on oluline, sest näitab veebilehe turunduslikku efektiivsust toodete müügi aspektist.

Bounce rate. Mida see sisuliselt tähendab, mida näitab ja miks see oluline on?

Näitab veebikülastajate hulka, kes lahkuvad lehelt pärast viidatud lehekülje läbilugemist. Säärased kasutajad ei külasta veebisaidi teisi alamlehti.

Suhtarv on oluline, sest näitab ettevõtte kodulehekülje atraktiivsust ning kasutamislihtsust. Suur bounce rate võib ühelt poolt viidata lehekülje kujunduse probleemidele, mistõttu kasutajad ei suuda lehel navigeerida. Teisalt võib ka viidata vähesele atraktiivsusele ning külastajad loobuvad lehe sirvimisest vähese huvi tõttu. See omakorda võib olla tingitud nii lehekülje kujundusest kui ka esmaselt kuvatud lehekülje sisust (palju väikeses kirjas liigendamata teksti võib külastajaid eemale peletada).

Kodulehe külastatavuse ja kasutajate tegevuse statistika ja analüüs. Miks selle kogumine ja jälgmine olulised on? Mis on kõige tähtsamad kodulehe külastajate tegevuse näitajad/arvud?

Milliste vahenditega on võimalik kodulehe külastatavust tõsta?

Riba (bänner)reklaamid. Millised on ribareklaamide erinevad tehnilised lahendused ja erinevad tüübid?

Milline ribareklaam on hea ja „töötab”? Millega seda mõõta/mis näitajad seda headust iseloomustavad?

Ribareklaamide hinnastamismudelid: CPM, CPC ja CPR (CPA). Mida need tähendavad? Iseloomusta iga meetodit ja kommenteeri, milline on meediakanali/reklaamija jaoks kõige kasulikum

Otsimootoriturundus (SEM). Mis see on ja millised on selle erinevad valdkonnad?

Mis on otsimootorile optimeerimine (SEO) ja miks on tähtis selle põhimõtteid kodulehe loomisel jälgida?

Millised on olulisemad otsimootorile optimeerimise töövõtted?

Millised on erinevad otsimootorite tüübid?

Mis põhimõttega töötavad metaotsingusaidid?

Kuidas klassikalised otsingusaidid kodulehtedelt andmeid koguvad ja kuidas nende järgi kodulehti pingeritta reastavad?

Kuidas märksõnu kodulehel kasutada nii, et see tõstaks kodulehe positsiooni otsimootori päringute pingereas?

Millised probleemid tekivad piltides, videotes ja tihti ka Flash-lahendustes peituva info kasutamises otsimootorile optimeerimise seisukohast? Kuidas seda lahendada?

Mis hinnastamisskeemi kontekstilise reklaami võrgustikud (näiteks Google AdWords) kasutavad?

Miks on andmebaas turunduses oluline?

Mida peab ettevõtte turunduse andmebaasi planeerimisel silmas pidama?

Millistest kanalitest on võimalik andmebaasi andmeid koguda? Ettevõttesiseselt? Ettevõtteväliselt?

Millised on andmebaasi kasutusvõimalused ettevõtte turundamiseks Internetis?

Mis on e-otseposti eelised traditsioonilise otseposti ees?

Millistele küsimustele peab e-otseposti kampaaniat planeerides vastused leidma?

Mis iseloomustab hea ja läbimõeldud e-reklaamkirja sisu?

Kas e-otsepostikampaaniale on kasulik teha eraldi maandumisleht või mitte? Palun põhjenda

Sotsiaalne võrgustik: digitaalsete sotsiaalvõrgustike tüübid, nende rakendus e-turunduses

Blogimine e-turundusvahendina: plussid ja miinused

Facebook e-turundusvahendina: plussid ja miinused

Klienditeenindus sotsiaalsetes võrgustikes võrreldes müügi- ja turundustegevusega samades keskkondades

Mis iseloomustab turundustegevust sotsiaalsetes võrgustikes? Mis on selle miinused ja plussid turundaja seisukohast?

Mis on nakkusturundus? Kuidas see toimib? Milline „viirus” nakkab kõige paremini?

Millised on nakkusturunduse eelised turundaja seisukohalt?

Asukohapõhised e-turunduslahendused: mis need on, kuidas need töötavad, kuidas need töötavad Eestis

Mobiilsed rakendused (native apps ja mobile web apps) turunduslahendustena: mis need on, tähtsus, kuidas neid kasutada