Muutmisel on "TMO1130:Eksamiküsimused"

Hoiatus: Sa pole sisse logitud. Sinu IP-aadress on kõigile nähtav, kui muudatusi teed. Kui logid sisse või lood konto, siis teiste eeliste seas omistatakse sinu muudatused sulle kasutajanime järgi.

Selle redaktsiooni käigus tehtud muudatusi saab eemaldada. Palun kontrolli allolevat võrdlust veendumaks, et tahad need muudatused tõepoolest eemaldada. Seejärel saad lehekülje salvestada.
Viimane redaktsioon Sinu tekst
74. rida: 74. rida:
   
 
==Strateegiliste ametikohtade (A positsioonid) tunnused, näited==
 
==Strateegiliste ametikohtade (A positsioonid) tunnused, näited==
A-kategooria töökohad on võtmetähtsusega ning mõjutavad väga olulisel määral ettevõtte käekäiku. Need töökohad on organisatsioonile väga vajalikud, sest toodavad lisandväärtust või vähendavad kulutusi. Efektiivsus nendel ametikohtadel varieerub väga tugevalt, mistõttu omavad need suurt arengupotentsiaali. Siin töötavate inimeste valede otsuste tegemisel kannatab ettevõtte suurt kahju, kuid veel suurem kahju tekib sellel positsioonil tegutsejate ebaefektiivsuse tõttu saamata jäänud tulust.
+
A-kategooria töökohad on võtmetähtsusega ning mõjutavad väga olulisel määral ettevõtte käekäiku. Need töökohad on organisatsioonile olulised, sest toodavad lisandväärtust või vähendavad kulutusi. Efektiivsus nendel ametikohtadel varieerub väga tugevalt, mistõttu omavad need suurt arengupotentsiaali. Siin töötavate inimeste valede otsuste tegemisel kannatab ettevõtte suurt kahju, kuid veel suurem kahju tekib sellel positsioonil tegutsejate ebaefektiivsuse tõttu saamata jäänud tulust.
   
 
Kindlas valdkonnas tegutseva organisatsiooni puhul on sellisteks ametikohtadeks kõrget erialast kompetentsi nõudvad töökohad, tootmise puhul vahetult tootmistegevusega seotud positsioonid.
 
Kindlas valdkonnas tegutseva organisatsiooni puhul on sellisteks ametikohtadeks kõrget erialast kompetentsi nõudvad töökohad, tootmise puhul vahetult tootmistegevusega seotud positsioonid.
82. rida: 82. rida:
   
 
==Personali värbamine: mõiste ja protsessi etapid, vastutajad==
 
==Personali värbamine: mõiste ja protsessi etapid, vastutajad==
Värbamine on vajaliku arvu nõutava kvalifikatsiooniga kohataotlejate ligimeelitamise protsess. Värbamine võib olla organisatsioonisisene (ametikoha täitmine organisatsiooni seest) või organisatsiooniväline (kandidaate otsitakse väljastpoolt organisatsiooni).
+
Värbamine on vajaliku arvu nõutava kvalifikatsiooniga kohataotlejate ligimeelitamise protsess (efektiivselt töötava tööjõu kaasamine). Värbamine võib olla organisatsioonisisene (ametikoha täitmine organisatsiooni seest) või organisatsiooniväline (kandidaate otsitakse väljastpoolt organisatsiooni).
   
Värbamise eesmärk on leida optimaalse kuluga organisatsiooni nõuetele vastav personal.
+
Värbamise eesmärk on saada optimaalse kuluga organisatsiooni nõuetele vastav personal.
   
 
===Värbamise protsess===
 
===Värbamise protsess===
* '''Värbamise planeerimine''' - värbamise alustamiseks on vaja teada töötajate arvu ja ametikoha nõudeid, ametikoha tähtsust organisatsioonile, vajalikku raha ja aega (kui palju on plaanis värbamisele kulutada). Samuti kaaluda värbamisallikaid (kust loodetakse personali saada). Tuleb hinnata tingimusi, mis peaksid kandidaate ligi meelitama ning milliseid kandidaadi ootusi saab organisatsioon täita.
+
* '''Värbamise planeerimine''' - Värbamise alustamiseks on vaja teada töötajate arvu ja ametikoha nõudeid, ametikoha tähtsust organisatsioonile, vajalikku raha ja aega (kui palju on plaanis värbamisele kulutada). Samuti kaaluda värbamisallikaid (kust loodetakse personalisaada). Tuleb hinnata tingimusi, mis peaksid kandidaate ligi meelitama ning milliseid kandidaadi ootusi saab organisatsioon täita.
* '''Värbamise teostamine''' - kandidaatide ligimeelitamine, valiku tegemine, kandidaatide teavitamine tulemusest.
+
* '''Värbamise teostamine''' - Kandidaatide ligimeelitamine, kandidaatide teavitamine tulemusest.
* '''Hinnang protsessile''' - hinnang tööjõuturule, hinnang konkurentsivõimele, hinnang tegevusele.
+
* '''Hinnang protsessile''' - Hinnang tööjõuturule, hinnang konkurentsivõimele, hinnang tegevusele.
   
 
Värbamise eest vastutab juhtkond ja personalijuht, tegevusse on sageli kaasatud ka allüksuste juhid.
 
Värbamise eest vastutab juhtkond ja personalijuht, tegevusse on sageli kaasatud ka allüksuste juhid.
96. rida: 96. rida:
 
Jeffrey Pfeffer (1998) on efektiivsele värbamisstrateegiale esitanud järgmised nõuded:
 
Jeffrey Pfeffer (1998) on efektiivsele värbamisstrateegiale esitanud järgmised nõuded:
 
* Võimalikult suur kandidaatide hulk ühe vakantse ametikoha kohta
 
* Võimalikult suur kandidaatide hulk ühe vakantse ametikoha kohta
* Oluliste kompetentside võimalikult täpne määratlemine
+
* Kriitiliste kompetentside kindel määratlemine
  +
* Nõutavate kompetentside tasakaalustatus töö nõuetega
* Nõutavatad kompetentsid peavad vastama tulevastele tööülesannetele
 
* Kompetentsidele, mida on raske arendada ja muuta, tuleb rakendada diferentseeritud valikukriteeriume
+
* Diferentseerivate valikukriteeriumide keskendumine kompetentsidele, mida on raske arendada ja muuta
 
* Põhjalik värbamise protsess ja valiku protseduur
 
* Põhjalik värbamise protsess ja valiku protseduur
   
123. rida: 123. rida:
   
 
==Personali valik: mõiste, eesmärgid, meetodid, valiku kriteeriumid==
 
==Personali valik: mõiste, eesmärgid, meetodid, valiku kriteeriumid==
Valik on kohataotlejate hindamise protsess kokkulepitud kriteeriumide alusel ning ametikohale ja organisatsioonile parimate töötajate väljavalimine.
+
Valik on kohataotlejate hindamise protsess kokkulepitud kriteeriumide alusel ning ametikohale ja organisatsiooni sobivaimate väljavalimine.
   
Nii värbamise kui valiku põhieesmärk on kindlustada ettevõte igal ajahetkel vajaliku hulga, nõutava kvalifikatsiooni ja sobiliku suhtumisega töötajatega ning teha seda optimaalsete kuludega. Valiku kasutamise puhul väheneb risk saada ametikohale ebasobiv töötaja. Töö jaoks ebasobiv või juhuslik töötaja suurendab personali- ja koolituskulusid ning langetab meeskonna motivatsiooni.
+
Nii värbamise kui valiku põhieesmärk on kindlustada ettevõte igal ajahetkel vajaliku hulga, nõutava kvalifikatsiooni ja sobiliku suhtumisega töötajatega ning teha seda optimaalsete kuludega. Valiku puhul väheneb risk saada ametikohale ebasobiv töötaja. Töö jaoks ebasobiv või juhuslik töötaja suurendab personali- ja koolituskulusid ning langetab meeskonna motivatsiooni.
   
 
Valiku teostamisel kasutatakse järgmisi meetodeid:
 
Valiku teostamisel kasutatakse järgmisi meetodeid:
* '''Intervjuu''' - lähtub organisatsiooni põhiväärtustest ja nõuetest, mis määravad ametikoha edu. Püütakse leida vastused küsimustele, kas kandidaat suudab ja tahab teha seda tööd; millised on kandidaadi hoiakud ning kas ta sobib organisatsiooni ja meeskonda.
+
* '''Intervjuu''' - Lähtub organisatsiooni põhiväärtustest ja nõuetest, mis määravad ametikoha edu. Püütakse leida vastused küsimustele, kas kandidaat suudab ja tahab teha seda tööd; millised on kandidaadi hoiakud ning kas ta sobib organisatsiooni ja meeskonda.
* '''Testid''' - psühholoogilised testid aitavad paremini saada ülevaate töötaja isikuomadustest. Oskuste hindamise testid kontrollivad töötaja tehnilisi oskusi. Käitumistestid annavad ülevaate meeskonnatööoskusest ning töötaja reaktsioonidest erinevates olukordades.
+
* '''Testid''' - Psühholoogilised testid aitavad paremini saada ülevaate töötaja isikuomadustest. Oskuste hindamise testid kontrollivad töötaja tehnilisi oskusi. Käitumistestid annavad ülevaate meeskonnatööoskusest ning töötaja reaktsioonidest erinevates olukordades.
* '''Taustauuring''' - töötaja endiste vahetute juhtide küsitlemine (eeldab kandidaadi nõusolekut).
+
* '''Taustauuring''' - Töötaja endiste vahetute juhtide küsitlemine (eeldab kandidaadi nõusolekut).
   
 
==Tööandja bränd: selle olemus ning kujundamise eesmärgid ja võimalused==
 
==Tööandja bränd: selle olemus ning kujundamise eesmärgid ja võimalused==
Tööandja bränding on pikaajaline strateegia, mille eesmärk on suurendada töötajate, potentsiaalsete töötajate ja huvigruppide teadlikkust konkreetsest organisatsioonist (Sullivan 2004). Bränd määratleb organisatsiooni identiteedi tööandjana.
+
Tööandja bränding on pikaajaline strateegia, mille eesmärgiks on juhtida töötajate, potentsiaalsete töötajate ja huvigruppide teadlikkust ning taju konkreetsest organisatsioonist (Sullivan 2004). Tööandja bränd määratleb organisatsiooni identiteedi tööandjana.
   
 
===Eesmärgid===
 
===Eesmärgid===
* Konkurentsieelise tekitamine tööjõuturul
+
* Konkurentsieelise tekitamine tööjõuturul.
* Värbamisvajaduse rahuldamine
+
* Värbamisvajaduse rahuldamine.
* Organisatsiooni väärtuste kinnistamine
+
* Organisatsiooni väärtuste kinnistamine.
* Töötajate sidumine, hoidmine, motiveerimine
+
* Töötajate sidumine, hoidmine, motiveerimine.
   
 
===Kujundamise vahendid===
 
===Kujundamise vahendid===
* '''Sisemine bränd''' - millisena paistab ettevõte tema töötajatele (töölepingu tingimused, juhtimiskultuur, sisekommunikatsiooni stiil, karjäärivõimalused).
+
* '''Sisemine bränd''' - Millisena paistab ettevõte tema töötajatele (töölepingu tingimused, juhtimiskultuur, sisekommunikatsiooni stiil, karjäärivõimalused).
* '''Väline bränd''' - millisena paistab ettevõte väljastpoolt (sh. tööotsijatele) (tippjuhi isik, töökuulutuste stiil, organisatsiooni töötajad kõneisikute ja arvamusliidritena).
+
* '''Väline bränd''' - Millisena paistab ettevõte väljastpoolt (sh. tööotsijatele) (tippjuhi isik, töökuulutuste stiil, organisatsiooni töötajad kõneisikute ja arvamusliidritena).
   
 
==Inimressursi tulemuslikkuse (töösoorituse) juhtimise olemus==
 
==Inimressursi tulemuslikkuse (töösoorituse) juhtimise olemus==
Tulemuslikkuse juhtimine on tegevuste kogum, mille eesmärk on organisatsiooni tulemuslikkuse suurendamine seal töötavate inimeste ja meeskondade arendamise kaudu.
+
Tulemuslikkuse juhtimine on süsteemsete ja sihipäraste juhtimistegevuste kogum, mille eesmärgiks on organisatsiooni tulemuslikkuse suurendamine seal töötavate inimeste ja meeskondade suutlikkuse arendamise kaudu.
   
'''Töösoorituse juhtimine''' on pidev juhtimisprotsess ja jooksva töö käigus tagasiside saamine (ametikoha roll, kompetentsimudelid; eesmärgid ja soorituse standardid; mõõdikud soorituse hindamiseks). See on regulaarne, kindlatele reeglitele toetuv, konkreetses vormis toimuv dialoog (tööalane hindamine, atesteerimine; arenguvestlused, tulemusvestlused).
+
'''Töösoorituse juhtimine''' on olemuselt '''dialoog''' - pidev tagasiside ja juhtimistegevus jooksva töö käigus (ametikoha roll, kompetentsimudelid; eesmärgid ja soorituse standardid; mõõdikud soorituse hindamiseks); regulaarne, kindlatele reeglitele toetuv, konkreetses vormis toimuv dialoog (tööalane hindamine, atesteerimine; arenguvestlused, tulemusvestlused).
   
Töösoorituse juhtimine eeldab organisatsiooni eesmärkidele ja strateegiale tuginemist, süsteemset lähenemist, adekvaatseid mõõdikuid ja kriteeriume. See on pidev protsess, mis nõuab tippjuhtkonna panust.
+
Töösoorituse juhtimine eeldab organisatsiooni eesmärkidele ja strateegiale tuginemist, süsteemset lähenemist, adekvaatseid mõõdikuid ja kriteeriumi. See on pidev protsess, mis nõuab tippjuhtkonna panust.
   
 
==Erinevad mudelid tulemuslikkuse ja töösoorituse juhtimiseks; hinnang neile mudelitele==
 
==Erinevad mudelid tulemuslikkuse ja töösoorituse juhtimiseks; hinnang neile mudelitele==
164. rida: 164. rida:
   
 
==="Pehme" mudel===
 
==="Pehme" mudel===
Humanistlik lähenemine inimesele. Inimesed töötavad hästi, kui töö võimaldab rahuldada nende psühholoogilisi ja sotsiaalseid vajadusi (Y-teooria).
+
Hhumanistlik lähenemine inimesele. Inimesed töötavad hästi, kui töö võimaldab rahuldada nende psühholoogilisi ja sotsiaalseid vajadusi (Y-teooria).
   
 
Kõrgetasemelise töösoorituse süsteemid (HPWS - high performance work systems)
 
Kõrgetasemelise töösoorituse süsteemid (HPWS - high performance work systems)
176. rida: 176. rida:
   
 
==Psühholoogiline leping töötaja ja tööandja seisukohalt==
 
==Psühholoogiline leping töötaja ja tööandja seisukohalt==
Psühholoogilise lepingu teooria põhjal kujuneb töötaja ja tööandja vahel emotsionaalne seotus. Inimese motivatsioon on kõrge ja tulemused head, kui tema ja tööandja vastastikused ootused sobituvad. Psühholoogilise lepingu täitmine tööandja poolt on pühendumuse ja emotsionaalse seotuse eeldus.
+
Psühholoogilise lepingu teooria põhjal domineerib töötaja ja tööandja vahel emotsionaalse seotuse kujundamine. Inimese motivatsioon on kõrge ja tulemused head, kui tema ja tööandja vastastikused ootused sobituvad. Psühholoogilise lepingu täitmine tööandja poolt on pühendumuse ja emotsionaalse seotuse eeldus.
   
 
'''Psühholoogiline leping töötaja seisukohalt:'''
 
'''Psühholoogiline leping töötaja seisukohalt:'''
194. rida: 194. rida:
   
 
==Tulemuslikkust suurendava koolitustegevuse juhtimine==
 
==Tulemuslikkust suurendava koolitustegevuse juhtimine==
Koolitus- ja arendamissüsteem sõltub organisatsioonist. Selle loomise käigus selgitatakse välja, milliseid oskusi peaksid töötajad ja meeskonnad omama. Töötajate arendamine korraldatakse koolituste ja tagasiside kaudu. Organisatsiooni jaoks on kõige tähtsam vajalike strateegiliste oskuste arendamine.
+
Koolitus- ja arendamissüsteem peab olema organisatsioonispetsiifiline. Personali arendamise käigus selgitatakse välja, milliseid oskusi peaksid töötajad ja meeskonnad arendama. Tegevus korraldatakse nii, et töötajad omandavad need oskused koolituse ja tagasiside kaudu. Tähtsaim on organisatsiooni jaoks oluliste strateegiliste oskuste arendamine.
   
 
Koolitamise ja arendamise juhtimise lähtepunktiks on organisatsiooni strateegia ja segmenteeritud ametikohad. Koolitussüsteemi loomisel peab analüüsima:
 
Koolitamise ja arendamise juhtimise lähtepunktiks on organisatsiooni strateegia ja segmenteeritud ametikohad. Koolitussüsteemi loomisel peab analüüsima:
202. rida: 202. rida:
 
* Olemasolevat ja otsitavat tööjõudu
 
* Olemasolevat ja otsitavat tööjõudu
   
Ettevõtte efektiivsuse paranemine ei tule ainult koolituste käigus saadud teadmistest, oskustest ja hoiakute muutumisest. Koolituse tulemuslikkus on tagatud, kui koolituse:
+
Ettevõtte tulemuslikkuse paranemine ei tule ainult koolituse poolt põhjustatud teadmiste, oskuste ja hoiakute positiivsest muutusest. Koolituse tulemuslikkus on tagatud kui koolituse:
 
* Eesmärgid ehk soovitud muutus on selgelt läbi mõeldud
 
* Eesmärgid ehk soovitud muutus on selgelt läbi mõeldud
 
* Sihtrühmad on vastavuses püstitatud eesmärkidega
 
* Sihtrühmad on vastavuses püstitatud eesmärkidega
211. rida: 211. rida:
   
 
Motivatsioon jaguneb
 
Motivatsioon jaguneb
* '''Seesmiseks motivatsiooniks''' - inimese enese poolt loodud tegurid, mis suunavad tema käitumist teatud kindlas suunas. Inimese tulemuslikkus oleneb eelkõige tema emotsionaalsetest hinnangutest olukorrale.
+
* '''Seesmiseks motivatsiooniks''' - inimese enese poolt genereeritaad tegurid, mis suunavad inimese käitumist teatud kindlas suunas. Inimese tulemuslikkus oleneb eelkõige tema emotsionaalsetest hinnangutest olukorrale.
 
* '''Väliseks motivatsioonis''' - välised tegevused, mis võetakse ette inimese käitumise suunamiseks ja mõjutamiseks. Inimese tulemuslikkus suureneb/väheneb eelkõige erinevate inimese väliste tegurite mõjul: palk, tulemuspalk, boonused, soodustused, karistused (hirm), tunnustused.
 
* '''Väliseks motivatsioonis''' - välised tegevused, mis võetakse ette inimese käitumise suunamiseks ja mõjutamiseks. Inimese tulemuslikkus suureneb/väheneb eelkõige erinevate inimese väliste tegurite mõjul: palk, tulemuspalk, boonused, soodustused, karistused (hirm), tunnustused.
   
218. rida: 218. rida:
 
* Pygmalioni efekt: ootused ja usk kujundavad tegevust ja tulemusi. Madalad eesmärgid/eesmärkide puudumine ja usu puudumine annavad nõrga tulemuse. Kõrged eesmärgid ja usk nende saavutamisse annavad hea tulemuse
 
* Pygmalioni efekt: ootused ja usk kujundavad tegevust ja tulemusi. Madalad eesmärgid/eesmärkide puudumine ja usu puudumine annavad nõrga tulemuse. Kõrged eesmärgid ja usk nende saavutamisse annavad hea tulemuse
 
* Pinge puudumine tekitab pinget. Töötajal tekib rahulolematus nii tööga kui iseendaga.
 
* Pinge puudumine tekitab pinget. Töötajal tekib rahulolematus nii tööga kui iseendaga.
* Väljakutse tekitab motivatsiooni
+
* Väljakutse tekitab emotsiooni.
   
Inimesed vajavad oma elus "verstaposte". Nendeks võivad olla:
+
Inimesed vajavad oma elus "verstaposte", milleks võib olla:
 
* Tagasiside
 
* Tagasiside
 
* Tulemuste ja saavutuste (ka väikeste) tunnustamine
 
* Tulemuste ja saavutuste (ka väikeste) tunnustamine
 
* Karistus - kuid ainult asja eest, on norme loova tähtsusega
 
* Karistus - kuid ainult asja eest, on norme loova tähtsusega
* Motivatsiooni toetav töötasustamise süsteem - head ja halba tööd või töötajat eristav
+
* Motivatsiooni toetav töötasustamise süsteem - head ja halba tööd või töötajat diferentseeriv. Seega peavad olema palgad seesmiselt tasakaalustatud.
   
 
==Motivatsioonisüsteemi olemus ja selle elemendid==
 
==Motivatsioonisüsteemi olemus ja selle elemendid==
 
Motivatsioonisüsteemi väljatöötamine saab alguse organisatsiooni strateegiast või arengukavast, mis sisaldab pikaajaliste eesmärkide kirjeldust. Motivatsioonisüsteem koosneb erinevatest osadest:
 
Motivatsioonisüsteemi väljatöötamine saab alguse organisatsiooni strateegiast või arengukavast, mis sisaldab pikaajaliste eesmärkide kirjeldust. Motivatsioonisüsteem koosneb erinevatest osadest:
* '''Rahalised komponendid''' - palgasüsteem, tulemustasude ja preemiate määramise kord, tulu jagamise printsiip
+
* Rahalised komponendid (palgasüsteem, tulemustasude ja preemiate määramise kord, tulu jagamise printsiip)
* '''Mitterahalised komponendid''' - ametiauto, telefon, sülearvuti
+
* Mitterahalised komponendid (ametiauto, telefon, sülearvuti)
* '''Mittemateriaalsed komponendid''' - tööõhkkond, usaldus, kindel visioon, tunnustus ja kiitus, karjäärivõimalused
+
* Mittemateriaalsed komponendid (tööõhkkond, usaldus, kindel visioon, tunnustus ja kiitus, karjäärivõimalused)
   
 
==Palgapoliitika ja palgakorraldus, olemus, näited==
 
==Palgapoliitika ja palgakorraldus, olemus, näited==
Palgapoliitika toetab organisatsiooni personalipoliitikat ja aitab tagada organisatsiooni strateeglise arengu. Palgapoliitika ülesanne on ligi tõmmata, säilitada ja motiveerida organisatsioonile vajalikke töötajaid. Poliitika määratleb kesksed põhimõtted, essmärgid ja meetodid, millel põhineb organisatsiooni palgakorraldus.
+
Palgapoliitika toetab organisatsiooni personalipoliitikat eesmärgiga kindlustada organisatsiooni strateegiline areng. Palgapoliitika eesmärk on ligi tõmmata, säilitada ja motiveerida organisatsioonile vajalikke töötajaid. Palgapoliitika määratleb kesksed põhimõtted, essmärgid ja meetodid, millel põhineb organisatsiooni palgakorraldus.
   
Palgapoliitikas peaks olema kirjeldatud:
+
Palgapoliitikas peaks olema määratletud:
 
* Taustsüsteemi üldine eesmärk
 
* Taustsüsteemi üldine eesmärk
 
* Palgatasemete kujunemise alused
 
* Palgatasemete kujunemise alused
241. rida: 241. rida:
 
* Tulemustasude kujunemise alused
 
* Tulemustasude kujunemise alused
   
Töötaja peab aru saama, miks tema ja teiste töötajate palgatase on just selline ja mida ta peab tegema, et rohkem teenida.
+
Töötaja peab aru saama, miks tema ja teiste töötajate palgatase on just selline ja mida ta peab tegema, et rohkem teenida. Palgakorraldus sisaldab juhendeid, hinnangulehti ja dokumente, mille alusel toimub palga määramine, arvestamine ja maksmine.
   
===Palgakorraldus===
+
Palgakorraldus peab olema:
Palgakorraldus sisaldab palgapoliitikaga kooskõlas olevaid juhendeid, hinnangulehti ja dokumente, mille alusel toimub palga määramine, arvestamine ja maksmine. Palgakorraldus peab olema:
 
 
* Motiveeriv ja õiglane
 
* Motiveeriv ja õiglane
 
* Selge ja lihtne
 
* Selge ja lihtne
258. rida: 257. rida:
 
* '''Palgataseme otsused''' - kui kõrget palka maksta erinevatel ametikohtadel töötavatele inimestele.
 
* '''Palgataseme otsused''' - kui kõrget palka maksta erinevatel ametikohtadel töötavatele inimestele.
 
* '''Palgasüsteemi otsused''' - mille alusel kujunevad palgad erinevatel ametikohtadel ning kui suured on tasemetevahelised erinevused.
 
* '''Palgasüsteemi otsused''' - mille alusel kujunevad palgad erinevatel ametikohtadel ning kui suured on tasemetevahelised erinevused.
* '''Palgastruktuuri otsused''' - missugustest komponentidest koosneb erinevate ametikohtade töötasu.
+
* '''Palgastruktuuri otsused''' - missugustest komponentidest koosneb töötasu erinevatel ametikohtadel.
   
Määrata tuleb palgastruktuuri loomise alus, mille baasil kujuneb põhipalk ja selle erinevused (staatus, töö keerukus, spetsiifika, kompetentsid). Samuti ka see, milline on ettevõtte palgasüsteemi ülesehitus (põhipalga osakaal kogutulust, lisapalga maksmise tingimused), kas tasustamisele lähenetakse palga või kogutulu keskselt. Ettevõte peab ennast palgaturul positsioneerima ning hindama, missugune on palga osatähtsus selles tööturu segmendis. Määratleda tuleks palgapoliitika eesmärgid. Ühe osana tuleb hinnata, missugust organisatsioonikultuuri ja väärtusi palgasüsteem toetab ning miks võimaldatakse ettevõttes soodustusi.
+
Määrata tuleb palgastruktuuri loomise alus, mille baasil põhipalk ja selle erinevused kujunevad (staatus, töö keerukus, spetsiifika, kompetentsid). Samuti ka see, milline on ettevõtte palgasüsteemi ülesehitus (põhipalga osakaal kogutulust, lisapalga maksmise tingimused), kas tasustamisele lähenetakse palga või kogutulu keskselt. Ettevõte peab ennast palgatulul positsioneerima ning hindama, missugune on palga osatähtsus selles tööturu segmendis. Määratleda tuleks palgapoliitika prioriteetsed eesmärgid. Ühe osana tuleb hinnata, missugust organisatsioonikultuuri ja väärtusi palgasüsteem toetab ning miks võimaldatakse ettevõttes soodustusi.
   
 
==Töö tasustamist/palga taset mõjutavad tegurid==
 
==Töö tasustamist/palga taset mõjutavad tegurid==
286. rida: 285. rida:
   
 
==Mis mõjutab palgasüsteemi väljatöötamist. Näited==
 
==Mis mõjutab palgasüsteemi väljatöötamist. Näited==
Palgasüsteem tähendab töö tasustamise aluseid ja komponente erinevate ametite kaupa ning määrab, kuidas töötajatele töö eest tasutakse. Mille eest tasumine toimub, milline on palgastruktuur, kuidas on palk seotud tulemusega ning kuidas toimub tasude muutmine.
+
Palgasüsteem tähendab töö tasustamise aluseid ja komponente erinevate ametite kaupa. Määrab, kuidas töötajatele töö eest tasutakse. Mille eest tasumine toimub, milline on palgastruktuur, kuidas on palk seotud tulemusega ning kuidas toimub palga tasude muutmine.
   
Palgasüsteemi koostamist mõjutavad:
+
Palgasüsteemi koostamist mõjutavad
 
* Organisatsiooni eesmärgid ja tegutsemise strateegia
 
* Organisatsiooni eesmärgid ja tegutsemise strateegia
* Personalipoliitika, mis arvestab välis- ja sisekeskkonna muutusi
+
* Organisatsiooni välis- ja sisekeskkonna muutuseid arvestav personalipoliitika
  +
* Personalipoliitikast tulenev palgapoliitika
* Palgapoliitika, mis on seotud personalipoliitikaga
 
   
Palgasüsteemi väljatöötamisel on oluline arvestada organisatsiooni tüübiga. Näiteks '''bürokraatliku iseloomuga organisatsioonis''' eelistatakse tavaliselt palgasüsteemi, kus töö väärtus on tähtsam inimese väärtusest ja tulemuslikkusest. Neile on iseloomulik tugev kontroll palkade üle ning piiratud palgatõus väikese ulatusega astmepalga piires. '''Tootmisorganisatsioonis''' rakendatakse keskastme juhtide ja kontoripersonali tasustamisel bürokraatliku organisatsiooniga sarnaseid põhimõtteid, kuid juhtide ja müügipersonali puhul kasutatakse tulemuspalka ning töölistel sõltuvalt töö iseloomust tükipalka. '''Müügiorganisatsioonile''' on iseloomulik tulemuspalga rakendamine ning palgataseme sidumine palgaturuga. '''Kõrgtehnoloogiaettevõtetes''' väärtustatakse palgasüsteemi kaudu töötajate teadmisi, oskusi ja innovaatilisust.
+
Palgasüsteemi väljatöötamisel on oluline arvestada organisatsiooni tüübiga. Näiteks '''bürokraatliku iseloomuga organisatsioonis''' eelistatakse tavaliselt palgasüsteemi, kus töö väärtus on primaarne inimese väärtuse ning tulemuslikkuse üle. Neile on iseloomulik tugev kontroll palkade üle ning piiratud palgatõus väikese ulatusega astmepalga piires. '''Tootmisorganisatsioonis''' rakendatakse keskastme juhtide ja kontoripersonali tasustamisel bürokraatliku organisatsiooniga sarnaseid põhimõtteid, kuid juhtide ja müügipersonali puhul kasutatakse tulemuspalka ning töölistel sõltuvalt töö iseloomust tükipalka. '''Müügiorganisatsioonile''' on iseloomulik tulemuspalga rakendamine ning palgataseme sidumine palgaturuga. '''Kõrgtehnoloogiaettevõtetes''' toetatakse palgasüsteemi kaudu töötajate teadmiste, oskuste ja innovaatilisuse väärtustamist.
   
 
Palgasüsteemi koostamist võib mõjutada ka organisatsiooni elutsükkel:
 
Palgasüsteemi koostamist võib mõjutada ka organisatsiooni elutsükkel:
* '''Kasvavale organisatsioonile''' on iseloomulik personaalsete palgakokkulepete paljusus, mis teatud arengufaasis viiakse üle ühtsele palgasüsteemile.
+
* '''Kasvavale organisatsioonile''' iseloomulik personaalsete palgakokkulepete paljusus, mis teatud arengufaasis viiakse üle ühtsele palgasüsteemile.
 
* '''Küpses organisatsioonis''' kasutatakse enam formaalset astmepalgasüsteemi, mis põhineb töö hindamisel, tulemustel ja töötajate kompetentsusel.
 
* '''Küpses organisatsioonis''' kasutatakse enam formaalset astmepalgasüsteemi, mis põhineb töö hindamisel, tulemustel ja töötajate kompetentsusel.
 
* '''Taandarenevas organisatsioonis''' jäetakse traditsiooniline palgakorraldus jälle kõrvale ning toimub palkade diferentseerimine allüksustest või indiviididest lähtuvalt.
 
* '''Taandarenevas organisatsioonis''' jäetakse traditsiooniline palgakorraldus jälle kõrvale ning toimub palkade diferentseerimine allüksustest või indiviididest lähtuvalt.
308. rida: 307. rida:
   
 
==Erinevad palgastruktuurid: olemus ja hinnang sobivusele==
 
==Erinevad palgastruktuurid: olemus ja hinnang sobivusele==
Palgastruktuur on organisatsiooni palgakorralduse ülesehitus, mis määrab erinevate ametikohtade väärtuse teiste ametikohtade suhtes ning on aluseks palgatasemete kujundamisel.
+
Palgastruktuur on organisatsiooni palgakorralduse ülesehitus, mis määrab erinevate ametikohtade suhtelise väärtuse teiste ametikohtade suhtes ning on aluseks palgatasemete kujunemisel.
   
 
===Astmeline palgastruktuur===
 
===Astmeline palgastruktuur===
 
Sarnast väärtust omavad tööd koondatakse ühte gruppi. Määratletakse grupi alumine ja ülemine palgatase. Tüüpiline erinevus minimaalse ja maksimaalse palgataseme vahel grupis on 20-50%. Palgagruppide arv sõltub organisatsiooni suurusest ja hierarhilisuse astmest.
 
Sarnast väärtust omavad tööd koondatakse ühte gruppi. Määratletakse grupi alumine ja ülemine palgatase. Tüüpiline erinevus minimaalse ja maksimaalse palgataseme vahel grupis on 20-50%. Palgagruppide arv sõltub organisatsiooni suurusest ja hierarhilisuse astmest.
   
Selline struktuur on kergesti arusaadav ja hästi kontrollitav. Praktikas toob see kaasa palkade nihkumise skaala ülemisse otsa, mis tingib hulgaliselt erijuhte. Samuti toodab selline süsteem hierarhilisust, mistõttu ei sobi madala hierarhilisusega ettevõtetesse.
+
Selline struktuur on kergesti arusaadav ja annab hea kontrollivõimaluse. Praktikas toob see kaasa palkade nihkumise skaala ülemisse otsa, mis tingib hulgaliselt erijuhte. Samuti toodab selline süsteem hierarhilisust, mistõttu ei sobi madala hierarhilisusega ettevõtetesse.
   
 
===Lairiba palgastruktuur===
 
===Lairiba palgastruktuur===
Sarnast väärtust omavad tööd on grupeeritud rühmadesse. Ühte gruppi kuuluvad erinevate väärtustega tööd (grupid on "laiemad"). Tööde rühmitamise aluseks on ametikohtade hindamine, kuid tüüpiliselt lisandub ka palgaturu taseme arvestamine. Palgatasemete vahe grupis on üldjuhul 50-80%. Keskmiselt on ühes ettevõttes 5-6 gruppi.
+
Sarnast väärtust omavad tööd on grupeeritud rühmadesse. Ühte gruppi kuuluvad erinevate väärtustega tööd (grupid on "laiemad"). Tööde rühmitamise aluseks on ametikohtade hindamine, kuid tüüpiliselt lisandub ka palgaturu taseme arvestamine. Palgatasemeta vahe grupis on üldjuhul 50-80%. Keskmiselt on ühes ettevõttes 5-6 gruppi.
   
 
Säärane süsteem ei pruugi olla arusaadav kõikidele töötajatele. Seevastu on ta paindlik, võimaldab arvestada isiku rolli ning ei nõua erijuhtude loomist. Lairibastruktuur toetab horisontaalset arengut ja sobib organisatsioonidesse, kus palgakorraldus peab olema paindlik.
 
Säärane süsteem ei pruugi olla arusaadav kõikidele töötajatele. Seevastu on ta paindlik, võimaldab arvestada isiku rolli ning ei nõua erijuhtude loomist. Lairibastruktuur toetab horisontaalset arengut ja sobib organisatsioonidesse, kus palgakorraldus peab olema paindlik.
   
 
===Tööperekondade struktuur===
 
===Tööperekondade struktuur===
Tööd on grupeeritud perekondadesse, lähtudes töövaldkonnast (müügitööd, finantstööd, tootmistöölised, teenindus). Perekonnasiseselt jaotatakse tööd erinevatesse tasemetesse sõltuvalt kompetentsidest ja tööde keerukusest. Palgatasemed varieeruvad tööde perekondade kaupa eelkõige palgaturu olukorrast lähtuvalt.
+
Tööd on grupeeritud perekondadesse, lähtudes töövaldkonnast (müügitööd, finantstööd, tootmistöölised, teenindus). Perekonnasiseselt jaotatakse tööde erinevatesse tasemetesse sõltuvatl kompetentsidest ja tööde keerukusest. Palgatasemed varieeruvad tööde perekondade kaupa eelkõige palgaturu olukorrast lähtuvalt.
   
 
Selline struktuur annab selge ülevaate karjäärist ja palgatasemete muutusest ühe töövaldkonna piires ning toetab konkurentsivõimet tööjõu- ja palgaturul. Samas võib ta põhjustada kogu süsteemi sisemist tasakaalustamatust. Tööperekondade struktuur sobib organisatsiooni, kus on erinevate tööperekondade tööd ning tuleb konkureerida erinevatel palgaturgudel.
 
Selline struktuur annab selge ülevaate karjäärist ja palgatasemete muutusest ühe töövaldkonna piires ning toetab konkurentsivõimet tööjõu- ja palgaturul. Samas võib ta põhjustada kogu süsteemi sisemist tasakaalustamatust. Tööperekondade struktuur sobib organisatsiooni, kus on erinevate tööperekondade tööd ning tuleb konkureerida erinevatel palgaturgudel.
   
 
==Tulemuspalga võimalused ja ohud, erinevad tulemuspalga liigid, näited==
 
==Tulemuspalga võimalused ja ohud, erinevad tulemuspalga liigid, näited==
Tööandja eesmärk on üldjuhul mõjutada inimesi rohkem pingutama ning eristada heade ja halbade töötajate tasusid. Samuti hoida püsikulud kontrolli all ja kaasata töötajaid mingi osa ühiselt saadud tulude jaotamisele.
+
Tööandja eesmärk on üldjuhul mõjutada inimesi rohkem pingutama, diferentseerida heade ja halbade töötajate tasusid. Samuti hoida kontrolli all püsikulud ning teha töötajad osaliseks mingi osa ühiselt saadud tulude jaotamisel.
   
Töötaja jaoks on tulemuspalk vastuolulise tähendusega. Ühest küljest on võimalus rohkem teenida, mis motiveerib tugevamaid töötajaid, samas tekitab see aga kiusatust pettuseks. Tulemuspalk on tunnustus hea töö eest, distsiplineeriv ja pingutama sundiv. Teisalt aga on sissetulekute tase ebaühtlane, mis põhjustab stressi ja pinget, eriti just raskesti saavutatavate eesmärkide korral.
+
Töötaja jaoks on tulemuspalk vastuolulise tähendusega. Ühest küljest on võimalus rohkem teenida, mis toetab tugevamaid töötajaid, samas tekitab see kiusatust pettuseks. Tulemuspalk on tunnustus hea töö eest, distsiplineeriv ja pingutama sundiv. Teisalt aga on sissetulekute tase ebaühtlane, mis põhjustab stressi ja pinget, eriti ebareaalsete eesmärkide korral.
   
 
Tulemuspalk võib olla:
 
Tulemuspalk võib olla:
* '''Individuaalne''' - seostab inimese palga suurenemise teatud kokkulepitud tulemuse saavutamisega. Saavutatav, kui tehnoloogia on lihtne ja ülesanded üheselt mõistetavad. Töö peab olema konkreetselt mõõdetav ning koormus periooditi ühtlane. Inimene peab saama otseselt tulemuse tekkimist mõjutada ning tulemustasu osakaal kogutulus on märgatav.
+
* '''Individuaalne''' - Seostab inimese palga suurenemise teatud kokkulepitud tulemuse saavutamisega. Saavutatav, kui tehnoloogia on lihtne ja ülesanded üheselt mõistetavad. Töö peab olema konkreetselt mõõdetav ning koormus periooditi ühtlane. Inimene peab saama otseselt tulemuse tekkimist mõjutada ning tulemustasu osakaal kogutulus on märgatav.
* '''Meeskondlik''' - tasu, mis makstakse meeskonnaliikmetele meeskonna poolt saavutatud tulemuste eest.
+
* '''Meeskondlik''' - Tasu, mis makstakse meeskonnaliikmetele meeskonna poolt saavutatud tulemuste eest.
* '''Ettevõtte tulemusest sõltuv''' - sõltub ettevõtte kui terviku käekäigust.
+
* '''Ettevõtte tulemusest sõltuv''' - Sõltub ettevõtte kui terviku käekäigust.
   
 
Tulemuspalga rakendamisel võivad tekkida mitmesugused probleemid:
 
Tulemuspalga rakendamisel võivad tekkida mitmesugused probleemid:
* '''Inimesed on erinevad''' - kehtestatud normid on inimestele erineva raskusastmega. Kõigile ei sobi või ei meeldi kindla näitaja alusel makstav tulemuspalk. Inimene saab mõjutada oodatavat tulemust ainult juhul, kui tal on tegelik kontroll nende mõõdikute kujunemisel, mille alusel tulemuspalka makstakse.
+
* '''Inimesed on erinevad''' - Kehtestatud normid on inimestele erineva raskusastmega. Kõigile ei sobi või ei meeldi kindla näitaja alusel makstav tulemuspalk. Inimene saab mõjutada oodatavat tulemust ainult juhul, kui tal on tegelik kontroll nende mõõdikute kujunemisel, mille alusel tulemuspalka makstakse.
* '''Mida mõõdad, seda saad''' - inimesed keskenduvad mõõdikutele, muud faktorid võivad jääda kõrvale. Sageli ei mõõdeta seda, mis on ettevõtte jaoks kõige tähtsam, vaid seda, mida on kõige lihtsam mõõta. Saavutamatu eesmärk vähendab pingutust oluliselt.
+
* '''Mida mõõdad, seda saad''' - Inimesed keskenduvad mõõdikutele, muud faktorid võivad jääda kõrvale. Sageli ei mõõdeta seda, mis on ettevõtte jaoks kõige tähtsam, vaid seda, mida on kõige lihtsam mõõta. Saavutamatu eesmärk vähendab pingutust oluliselt.

Pea silmas, et kogu kaastöö võrgukohale RISK Wiki loetakse avaldatuks litsentsi Creative Commonsi litsents "Autorile viitamine + jagamine samadel tingimustel" all (üksikasjad leheküljel General:Autoriõigus). Kui sa ei soovi, et sinu kirjutatut halastamatult redigeeritakse ja oma äranägemise järgi kasutatakse, siis ära seda siia salvesta.
Kinnitad ka, et kirjutasid selle ise või võtsid selle allikast, mille materjale ei kaitsta autoriõigusega või muust sarnasest vabast allikast.
Ära salvesta autoriõigusega kaitstud materjali ilma loata!

To protect the wiki against automated edit spam, we kindly ask you to solve the following CAPTCHA:

Loobu Redigeerimisjuhend (avaneb uues aknas)