IDK6100:Reaalne ja digitaalne maailm

Allikas: RISK Wiki
Redaktsioon seisuga 3. mai 2013, kell 14:03 kasutajalt Kkulla (arutelu | kaastöö)

Digitaalne maailm sai alguse personaalarvutist, seejärel tulid erinevad võrgustikud, kulmineerudes World Wide Web’iga, mis vallandas esimese suure veebi ajastu. Pärast seda tuli otsingumootor Google (ja teised brauserid), mis vallandasid teise veebi ajastu. Nüüd võiks öelda, et käes on kolmas ajastu: virtuaalse maailma (või ka reaalsuse) ajastu.

Tänu Internetile on levinud mitmed mängud, mida saab mängida kodus arvutis või mängukonsoolides ning eriti seiklusmängud, mis põhinevad fantaasia rollimängudel ja mis annab virtuaalsele maailmale teise tähenduse. Inimesed, kes naudivad neid mänge, on moodustanud omaette võrgustiku, mille kaudu saavad tuhanded suhelda üksteisega ja ühel ajal online'is mängida.


Üheksa aastat tagasi turule toodud tarkvaratoode Facebook (FB) on muutunud rutiinseks igapäevaelu osaks 665 miljonile inimesele (http://investor.fb.com/releasedetail.cfm?ReleaseID=761090). Paljudel neist on suurearvuline sõpruskond, millega nad kiitlevad, kuid kui paljud neist on tegelikud „sõbrad“?

Kummaline, et tegelikus elus ei suuda me nii suure hulga „sõpradega“ suhelda, ei jätku aega ega jõudu. Umbes sajand tagasi oli sotsiaalne suhtlemine väga tagasihoidlik. Enamikul inimestel piirdus see vaid oma kodutänavaga. Kogukonnad (kommuunid) olid väikesed ja teati-tunti üksteist. Tänagi, igaühe eluetapil koguneb teekonnal lasteaed-kool-töö tutvusring paraja kogukonna suuruseks, kuid kindlasti ei saa me neid kõiki sõpradeks nimetada.

Umbes sajand tagasi oli sotsiaalne suhtlemine väga tagasihoidlik. Enamikul inimestel piirdus see vaid oma kodutänavaga. Kogukonnad (kommuunid) olid väikesed ja teati-tunti üksteist. Tänagi, igaühe eluetapil koguneb teekonnal lasteaed-kool-töö tutvusring paraja kogukonna suuruseks, kuid kindlasti ei saa me neid kõiki sõpradeks nimetada.

Majanduses ei saa mitte midagi juhtuda, kui inimesed kokku ei saa ja ei raja või loo midagi. Sotsiaalsetes võrgustikes (nagu nt FB, Twitter, Linkedin) aga saab kõike. Sotsiaalne meedia jätab inimestele mulje, et nad on justkui kõikvõimsad. Nad on julged, osavad, ilusad, targad ja mida kõike veel. Kuid majanduslikus mõttes ei toimu nendes sotsiaalsetes võrgustikes mitte midagi.

Ometi …