IDK6100:Reaalne ja digitaalne maailm

Allikas: RISK Wiki
Redaktsioon seisuga 3. mai 2013, kell 14:11 kasutajalt Kkulla (arutelu | kaastöö)

Sissejuhatus

Digitaalne maailm sai alguse personaalarvutist, seejärel tulid erinevad võrgustikud, kulmineerudes World Wide Web’iga, mis vallandas esimese suure veebi ajastu. Pärast seda tuli otsingumootor Google (ja teised brauserid), mis vallandasid teise veebi ajastu. Nüüd võiks öelda, et käes on kolmas ajastu: virtuaalse maailma (või ka reaalsuse) ajastu.

Tänu Internetile on levinud mitmed mängud, mida saab mängida kodus arvutis või mängukonsoolides ning eriti seiklusmängud, mis põhinevad fantaasia rollimängudel ja mis annab virtuaalsele maailmale teise tähenduse. Inimesed, kes naudivad neid mänge, on moodustanud omaette võrgustiku, mille kaudu saavad tuhanded suhelda üksteisega ja ühel ajal online'is mängida.


Üheksa aastat tagasi turule toodud tarkvaratoode Facebook (FB) on muutunud rutiinseks igapäevaelu osaks 665 miljonile inimeseleFacebook Reports First Quarter 2013 Results (http://investor.fb.com/releasedetail.cfm?ReleaseID=761090). Paljudel neist on suurearvuline sõpruskond, millega nad kiitlevad, kuid kui paljud neist on tegelikud „sõbrad“?

Kummaline, et tegelikus elus ei suuda me nii suure hulga „sõpradega“ suhelda, ei jätku aega ega jõudu. Umbes sajand tagasi oli sotsiaalne suhtlemine väga tagasihoidlik. Enamikul inimestel piirdus see vaid oma kodutänavaga. Kogukonnad (kommuunid) olid väikesed ja teati-tunti üksteist. Tänagi, igaühe eluetapil koguneb teekonnal lasteaed-kool-töö tutvusring paraja kogukonna suuruseks, kuid kindlasti ei saa me neid kõiki sõpradeks nimetada.

Umbes sajand tagasi oli sotsiaalne suhtlemine väga tagasihoidlik. Enamikul inimestel piirdus see vaid oma kodutänavaga. Kogukonnad (kommuunid) olid väikesed ja teati-tunti üksteist. Tänagi, igaühe eluetapil koguneb tutvusring teekonnal lasteaed-kool-töö paraja kogukonna suuruseks, kuid kindlasti ei saa me neid kõiki sõpradeks nimetada.

Majanduses ei saa mitte midagi juhtuda, kui inimesed kokku ei saa ja ei raja või loo midagi. Sotsiaalsetes võrgustikes (nagu nt FB, Twitter, Linkedin) aga saab kõike. Sotsiaalne meedia jätab inimestele mulje, et nad on justkui kõikvõimsad. Nad on julged, osavad, ilusad, targad ja mida kõike veel. Kuid majanduslikus mõttes ei toimu nendes sotsiaalsetes võrgustikes mitte midagi.

Ometi …

Käesoleval aastal tuli FB välja uue uuringuga, kus leiab, et inimesed täna ei suuda päevas ühtki tundi ilma FB-ta olla ja FB on muutunud meie mobiilseks kaaslaseks igapäevases elus. (https://fb-public.box.com/s/3iq5x6uwnqtq7ki4q8wk)

Tänane reaalsus on, et järjest olulisemaks muutub virtuaalne suhtlemine, selmet inimestega silmast-silma kohtuda ja suhelda.

Virtuaalses maailmas peame arvestama, et tegemist on keskkonnaga, kus me suhtleme ja teavet vahetame, mitte ei ole tegemist vaid arvutiga. Virtuaalne maailm on tegelikult vahend enda uue "mina" loomiseks, et suhelda ja jagada kogemusi arvuti poolt genereeritud maailmas paralleelselt reaalse "minaga".

Kindlasti annab virtuaalses maailmas tegutsemine ka teatud keele omandamise oskuse, sest paljud virtuaalmaailma keskkonnad on inglise keelsed. Samuti suhtlemisoskust laiemalt, kuid see suhtlemine võib jäädagi virtuaalseks, sest "päris" inimestega kohtumisel võib tekkida kohmetumine. Kas virtuaalses maailmas „elamine“ lihtsustab ülesannete lahendamist «päris» elus?



Facebook Reports First Quarter 2013 Results Lingi nimi